|

Šiandien Lietuvos paštui sukanka 88-eri !

Kiekvienais metais lapkričio 16-ąją minima Lietuvos pašto įkūrimo 1918 metais diena. Šios sukakties proga sveikiname Lietuvos pašto darbuotojus ir visus, kurie naudojasi Lietuvos pašto teikiamomis paslaugomis! Daug kas yra linkęs pašto įkūrimo datą Lietuvoje laikyti 1562 metus, kai Žygimantas Augustas pavedė Kristupui Taksiui organizuoti reguliarų pašto vežimo maršrutą Vilnius-Krokuva-Viena-Venecija. 1583 metais Steponas Batoras suteikė paštui viešumą, nustatė vienodus mokesčius, tai yra galimybę paštu pasinaudoti visiems žmonėms. Kodėl 1918 lapkričio 16-oji laikoma Lietuvos pašto įkūrimo diena? Būtent tą dieną Lietuvos Respublikos susisiekimo ministras Martynas Yčas pasirašė potvarkį, kuriuo buvo įkuriama Lietuvos pašto valdyba. 1919 metų sausį jau veikė 18 paštų, o metų pabaigoje – 92 pašto įstaigos, 2 pašto agentūros – dirbo 367 darbuotojai. AB Lietuvos paštas laikomas nepriklausomos Lietuvos Respublikos pašto įpėdiniu. Valstybės įmonė (nuo 2006 metų sausio 3 dienos – akcinė bendrovė) Lietuvos paštas buvo įsteigta 1992 metų sausio 1 dieną. Šiuo metu Lietuvos paštas turi plačiausią pašto tinklą visoje Lietuvoje – paslaugas teikia 934 stacionariuose paštuose (iš jų mieste – 225, kaime – 709), 6 kilnojamuosiuose paštuose ir 14 pašto poskyrių, iš viso – 955 universaliųjų pašto paslaugų teikimo vietose. O didžiausių Lietuvos bendrovių pagal darbuotojų skaičių šimtuke 2005 m. bendrovė, kaip ir praėjusiais metais, užima trečiąją vietą.

Lietuvos paštas išlaiko daugiau kaip pusę rinkos
|

Lietuvos paštas išlaiko daugiau kaip pusę rinkos

Anksčiau monopolį turėjęs valstybinis Lietuvos paštas išlaiko daugiau kaip pusę šalies pašto ir pasiuntinių rinkos pagal pajamas. Antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos paštas pagal pajamas valdė 53 proc. rinkos, kiti teikėjai – 47 proc., pranešė Ryšių reguliavimo tarnyba. Per visus 2004 metus Lietuvos paštui pagal pajamas priklausė 50,4 proc. rinkos, o 2003-iuosius – 54,4 procento. Vertinant pašto ir pasiuntinių paslaugų rinką išsiųstos korespondencijos vienetais, naujieji paslaugų teikėjai užima didesniąją dalį pasiuntinių paslaugų rinkos segmente (88,4 proc. siunčiamų siuntinių ir 74,3 proc. gaunamų siuntinių). Istorinis operatorius dominuoja pašto korespondencijos segmente – užima 85,9 proc. siunčiamosios korespondencijos ir 79 proc. gaunamosios korespondencijos rinkos segmentų. Pašto ir pasiuntinių paslaugų rinkos dalyvių pajamos pirmąjį šių metų pusmetį siekė 63,92 mln. litų, iš jų 29,9 mln. litų sudarė pašto paslaugų pajamos, o likusi suma – pasiuntinių.

|

Paryžiuje išsiųstas pašto atvirukas pasiekė Vokietiją po beveik 42 metų

Po beveik 42 metus trukusios odisėjos iš Paryžiaus siųstas atvirukas pagaliau pasiekė Vokietiją. Kaip rašo laikraštis “Saarbruecker Zeitung”, 1962-ųjų rugsėjo 9-ąją tuometinis federalinio jūrų laivyno jūreivis Klausas Philippi (Klausas Filipis) parašė atviruką savo seseriai ir įmetė jį į pašto dėžutę netoli Luvro Paryžiuje. Tačiau tik praėjusiomis dienomis 63 metų vyras, šiuo metu gyvenantis Kelne, sulaukė padėkos skambučio. Atviruką Sarvelingene gavo jo motina Emmy Philippi (Emi Filipi), vis dar gyvenanti senuoju adresu. Atvirukas su Eifelio bokštu yra gana gerai išsilaikęs, tačiau ant jo priklijuotas ne Prancūzijos, o Airijos pašto ženklas, toliau rašo laikraštis. Atviruko tekstas skamba taip: “Iš Le Havrės mes autobusais trumpam atvykome čia, į Paryžių. Nuo 11.9 iki 22.9 aš būsiu Anglijoje. Gali man ten pasiųsti atviruką”.

|

Sugiharos atminimas įamžintas Lietuvos pašto ženkle

Lietuvos paštas trečiadienį išleido naują pašto ženklą, kuriuo įamžino per Antrąjį pasaulinį karą žydus gelbėjusio Japonijos diplomato Chiune Sugiharos (Čijunės Sugicharos) atminimą. “Ch.Sugiharos atminimas jungia japonų ir lietuvių tautas kaip humaniško poelgio pavyzdys”, – ta proga pareiškė Lietuvos paštas. Pašto ženklo pavadinimas – “Japonijos konsulas Lietuvoje 1939-1940 m. Chiune Sugihara”. Ant Vengrijoje spausdinto ženklo pavaizduotas tuometinio Japonijos generalinio konsulo Kaune pavaduotojo Ch.Sugicharos veidas, apsuptas žydinčių japoniškos vyšnaičių – sakurų – žiedais. Tarpukariu Kaune – laikinojoje Lietuos sostinėje – Japonijos generalinio konsulo pavaduotoju dirbęs Č.Sugihara 1940 metais išdavė 6 tūkst. tranzitinių vizų nacių persekiojamiems žydams, su kuriomis jie galėjo išvykti į nacių neokupuotus kraštus. 1986 metais miręs Č.Sugihara buvo pramintas “Japonijos Schindleriu” (Šindleriu). Vokiečių pramonininkas Oskaras Schindleris per Antrąjį pasaulinį karą išgelbėjo daug žydų, priėmęs juos dirbti į savo įmones.

|

Lennono sukurti pašto ženklai viršijo pardavimo lūkesčius

Velionio Johno Lennono (Džono Lenono) sukurti pašto ženklai, kuriuos įkvėpė sunkios 1971 metais streikavusių Didžiosios Britanijos paštininkų darbo sąlygos, buvo parduoti daug brangiau, negu tikėtasi. Vieno aukciono Londone organizatoriai manė, kad šių pašto ženklų, kuriuose vaizduojamas sugniaužtas kumštis, kaina pakils maždaug iki 1 280 dolerių (3 840 litų), tačiau hitą “Imagine” atliekančios žvaigždės gerbėjai už juos nepagailėjo 2 tūkst. dolerių (6 tūkst. litų). Kitas J.Lennono relikvijas pavyko parduoti už dar didesnę kainą. Brangiausiai gerbėjai nupirko “The Beatles” albumo “Revolver” kopiją su legendinio dainininko autografu – už ją paklota 34, 5 tūkst. dolerių (103,6 tūkst. litų). 1960 metais pagamintas stalas, priklausęs J.Lennonui, taip pat viršijo lūkesčius ir buvo parduotas už 3,8 tūkst. dolerių (11,5 tūkst. litų). Fotografijų, kuriose įamžinti Australijoje viešėję “bitlai”, rinkinys per aukcioną “Sotheby’s” liko nenupirktas, nors organizatoriai tikėjosi už jį gauti ne mažiau kaip 24 tūkst. dolerių (72 tūkst. litų). Už tūkstantines sumas parduoti ir kiti populiariąją grupę iš Liverpulio menantys daiktai, tarp jų bilietai ir programos su muzikantų autografais.

|

Filateliniai terminai ir kai kurie kiti paaiškinimai

Blokas – vienas arba daugiau pašto ženklų, atspausdintų atskirame lapelyje, kurio kraštuose yra papildoma informacija apie įvykį ar temą. Kartais būna, kad bloke nėra atspausdintų ženklų standartine forma, tačiau yra nurodyta jo nominali vertė. Ženklai bloke gali būti su perforacija arba be jos. Apmokėti pašto siuntoms gali būti naudojamas visas blokas arba iš jo išplėšti ženklai. Paprastai bloko ženklų perforacija nesiekia bloko kraštų. Ji būna tik rėminė. Dalinė perforacija – perforacijos rūšis, kai ne visi ženklo kraštai turi dantukus, pvz., ženklų, skirtų pardavinėti iš pašto automatų.

|

Ar ilgai siųsime laiškus, arba pagiriamasis žodis paštui

Kaip praėjusiais šimtmečiais, taip dar ir mūsų dienomis laiškai rašomi ir siunčiami norint perduoti mintį ir informaciją. Voke keliauja siuntėjo rankraštis, ir vienodai svarbūs yra tekstas ir rašysena. Plėtojantis technikai visa tai pradeda keistis, norima “nugalėti” laiką ir “sumažinti” atstumą. Apie šią kaitą žmonės galvoja su nerimu, kadangi dauguma labai mėgsta tradicinius, o ne elektroninio pašto laiškus. Istorinių garsenybių rašyti laiškai aukcionuose pelno didžiulį dėmesį ir piniginį įvertinimą. Be entuziazmo skiriamės su laiškais, nenoriai juos atrenkame. Rašysena lyg veidrodis atspindi siuntėją. Per ją galime geriau pažinti rašiusįjį, net nežinodami grafologijos mokslo dėsnių. Pagal kažkada galiojusią taisyklę nepritikdavo asmeninį laišką rašyti spausdinimo mašinėle, vertingas būdavo tik ranka rašytas. Šią taisyklę žinojo daugelio mūsų bendraamžiai, vyresni žmonės.

|

Britų Karališkasis paštas grasina kelti bylą dėl karalienės su dujokauke atvaizdo

Didžiosios Britanijos Karališkasis paštas grasina iškelti bylą meno galerijai, kurioje eksponuojami trys paveikslai, primenantys pašto ženklus su karalienės Elizabeth II (Elžbietos II) atvaizdu, ant kurio šiuose paveiksluose pripiešta dujokaukė. Paveikslų autorius tvirtina, kad jie yra jo atsakas į karą Irake. Tačiau Karališkasis paštas nurodo, kad galerija, panaudojusi karalienės atvaizdą, kuris ant pašto ženklų spausdinamas jau daugiau kaip 30 metų, pažeidė autorines teises. “Susisiekėme su galerija ir nurodėme, kad tai mūsų intelektualinė nuosavybė ir kad nedavėme leidimo ja naudotis”, – sakė pašto atstovas spaudai. Trijuose paveiksluose vaizduojamas karalienės su uždėta dujokauke profilis. Dujokaukės dirželiai paslėpti po karūna, o paveikslų kraštai dantyti, kad dar labiau primintų pašto ženklus. Paveikslai sunumeruoti taip, kaip ir pašto ženklai, be to, yra skirtingų spalvų – tokių pačių, kaip pašto ženklų spalvos. “Masinio naikinimo pašto ženklais” pavadintus paveikslus nutapė Jamesas Cauty (Džeimsas Kotis), buvęs 10-ojo dešimtmečio grupės KLF narys.

|

Pašto ženklų – į “Lietuvos pašto” svetainę

Naujojoje valstybės įmonės “Lietuvos paštas” interneto svetainėje (www.post.lt) galima labai greitai sužinoti reikiamą pašto indeksą ir kaip teisingai adresuoti laišką ar siuntinį, apskaičiuoti paprastosios pašto siuntos kainą, užsiprenumeruoti norima leidinį, užsisakyti pašto ženklų. “Lietuvos paštas” informavo Eltą, kad naujoji įmonės interneto svetainė buvo suprojektuota, išanalizavus klientų poreikius bei įvertinus “Lietuvos pašto” rinkodaros tikslus. Svetainę sukūrė UAB Infosistema”. Svetainės lankytojai gali pasinaudoti skaičiuokle ir sužinoti, kiek jiems kainuos išsiųsti paprastąją pašto korespondenciją, pašto siuntą, tam tikros sumos pašto perlaidą Lietuvoje ar į užsienį. Galima surasti pašto indeksą pagal nurodytą gatvę (kol kas Vilniaus miesto) bei sužinoti aptarnaujančio pašto pavadinimą, adresą, telefonus pasiteirauti ir darbo laiką. Filatelistai gali ne tik peržiūrėti pašto ženklus internete, bet ir užsisakyti norimus. Joje pateikiami visi pašto ženklai, kurie buvo išleisti nuo 1995 metų. Čia galima sužinoti apie išleistus naujus pašto ženklus. Pašto ženklų leidybos skyriaus specialistai teigė, jog ateityje planuoja į svetainę sudėti visus filatelinės produkcijos, išleistos nuo 1990 m., pavyzdžius.