2012 Vasara. Kur poilsiauti?
|

2012 Vasara. Kur poilsiauti?

Jei pavargote nuo kasdieninių darbų ir rutinos, pasiilgote naujų potyrių ir tikro poilsio, kviečiame atvykti į stovyklavietę prie Kertuojos ir Juodųjų Lakajų ežerų. Čia Jus pasitiks įstabaus grožio Molėtų rajono gamta, nuostabūs pušynai ir nepakartojamo grožio Labanoro regiono parko ežerai. Jūsų pramogoms – žvejyba, ramus ir romantiškas pasiplaukiojimas valtimi, vandens pramogos, skrydis oro balionu, baidarių žygiai, žvejyba, stalo ir lauko žaidimai, kroketas, romantiška nakvynė Kertuojos ir Juodųjų Lakajų ežero pakrantėje, pažintinės kelionės po Molėtų rajono apylinkes. Stovyklavietėje galima aktyviai praleisti laisvadienį, puikiai pabėgti nuo miesto šurmulio ir pajusti tikrą gamtos dvelksmą. Įkurta vienoje gražiausių Molėtų rajono vietovių tarp Kertuojos ir Juodųjų Lajakų ežerų, stovyklavietė yra apsupta išties įspūdingo grožio apylinkių. Kertuojos ežerą juosia puikus smėlio paplūdimiai, jo pašonėje -įspūdingo grožio Juodųjų ir Baltųjų Lakajų ežerai, apsupti reto grožio pušynais, Labanoro regioninis parkas. Kertuojos ežero pušynai ir balto, lyg Baltijos jūros smėlio paplūdimys sukuria ypatingą vietovės kraštovaizdį ir suteikia čia besilankantiems nepamirštamą laisvės pojūtį. Kviečiame atvykti visus, pasiilgusius ramaus poilsio gamtoje, nepamirštamų įspūdžių bei gamtos darnos. Kertuojos stovyklavietėje mes stengsimės Jums sudaryti puikias sąlygos ramiam bei aktyviam poilsiui su šeima ar draugais.

Poilsis gamtoje – be uodų
|

Poilsis gamtoje – be uodų

Neatskiriama lietuviškos vasaros gamtoje dalis – įkyriai zyziantys ir besikandžiojantys uodai. Pastarieji klimato pokyčiai, laipsniškas jo šilimas, dar labiau padidino uodų ir kitų kraujasiurbių mašalų populiaciją visoje Europoje. Šiandien susiduriame su agresyviais kraujasiurbiais, kurie puldami žmones ir poilsį gamtoje sugadina, ir pavojingas ligas platina. Kaip nuo jų apsisaugoti? Iki šiol Lietuvos gyventojai nuo uodų gindavosi juos turinčiomis atbaidyti žvakėmis, smilkalais, kūno purškalais ar tepalais. Tačiau poilsiautojai gamtoje žino, kad šios priemonės dažniausiai nepasiteisina, nes veikia ganėtinai trumpą laiką ir nėra pakankamai stiprios, kad efektyviai atbaidytų kraujasiurbius. Išeitį, kaip apsisaugoti nuo uodų juos išnaikinant, pasiūlė JAV mokslininkai. Švedų gamintoja “Amplecta”, pasitelkdama JAV mokslininkų tyrimus bei kompanijos “RapidAction” technologiją, sukūrė uodų gaudykles, kurios jau pristatomos Lietuvoje bei Latvijoje. Tai dviejų rūšių prietaisai: didžioji gaudyklė “Predator Dynamic” veikia 50 arų plote (futbolo aikštės dydžio plotas) ir yra skirta didelėms sodyboms, aikštynams, kempingams ar lauko kavinėms, o mažoji – “ATM100” – veikia 15 arų plote ir skirta nedideliems sklypams prie individualių namų, terasoms, kolektyviniams sodams. Unikali, pagal naujausius mokslinius tyrimus ir “RapidAction” technologiją sukurta sistema privilioja kraujasiurbius vabzdžius ir juos įtraukia į prietaiso vidų. Šios gaudyklės yra ekologiškos, jomis paprasta naudotis.

Uodai – poilsio gamtoje palydovai
|

Uodai – poilsio gamtoje palydovai

Neatskiriami poilsio gamtoje palydovai – įkyriai zyziantys ir besikandžiojantys uodai. Pelkėtose ir drėgnesnėse vietose šiltu oru žmogų ir gyvūnus puola uodų spiečiai. Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro vyr. specialistės Irinos Bulsienės, labiausiai Lietuvoje paplitę taip vadinami miško uodai: apie 98 proc. žmones puolančių uodų, priklauso Aedes genčiai. Šie kraujasiurbiai veisiasi laikinuose vandens telkiniuose: nedideliuose stovinčio vandens klanuose, miško balutėse, drevėtuose drėgnuose medžiuose, pakelės grioviuose, kelmų duobėse, statinėse, vandens talpose. Kuo daugiau vandens telkinių ir kuo šiltesnė oro temperatūra – tuo uodų populiacija gausesnė. Kai kurie uodai platina pavojingas užkrečiamąsias ligas. Pavojingiausi yra maliariniai uodai, platinantys keturių rūšių maliarijos sukėlėjus, kurie bręsta uodo patelės organizme. Nors uodų platinamos ligos (geltonoji karštligė, denge karštligė, filiarijozė ir kt.)daugiau būdingos tropinio klimato šalims, tačiau yra grupė ligų, paplitusių ir vidutinio klimato juostoje. Tai maliarija, uodų platinami encefalitai. Specialistai aiškina, kad norint išvengti uodų įkandimų, namus nuo šių vabzdžių patikimiausiai apsaugos specialūs tinkleliai langams ir durims, o gamtoje apsisaugojimui nuo uodų įkandimų patartina naudoti repelentus (kraujasiurbius nariuotakojus atbaidančias medžiagas). Jų gali būti įvairios konsistencijos ir sandaros – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai arba garuojantys prietaisai.

Ramiam poilsiui kaime – tinkleliai nuo uodų
|

Ramiam poilsiui kaime – tinkleliai nuo uodų

Artėja vasara ir daugelis mūsų jau planuoja savo atostogas. Be įvairių poilsinių kelionių, dauguma lietuvių šiltus vasaros savaitgalius praleidžia kaimuose ar sodybose. Turbūt ne kartą grįžę atgal į miestą skundėtės uodų ar kitų vabzdžių įkandimais, kurie išties siaubingai erzina. Būnant gryname ore vabzdžius dar galime pamatyti patys ir nuo jų apsisaugoti, tačiau naktį, kuomet miegame pravėrę langus, nebepavyksta apsiginti nuo šių įkyrių vabzdžių. Vis dėlto išeitis yra – tai tinkleliai nuo uodų. Tai lango uždangalas montuojamas ant lango, dieną jis neuždengia saulės spindulių, o naktį leidžia miegoti atsidarius langus ir nebijoti įkyrių vabzdžių. Tokie tinkleliai būna dvejopi – „roletų” tipo tinkleliai ir tinkleliai su rėmeliu. Kuo jie skiriasi ir kokie kiekvieno jų privalumai? Tinkleliai su rėmeliais yra itin lengvai montuojami prie lango, patį rėmelį esant poreikiui galima nuimti ir vėl uždėti. Pasirinktinai tinklelio rėmas gali būti arba stabilus, arba stumdomas.

Specialistai pataria: kad poilsis miške būtų malonus
|

Specialistai pataria: kad poilsis miške būtų malonus

Prasidėjus grybavimo sezonui, į miškus jau plūsta lankytojai ir grybautojai. Tai neramus metas aplinkosaugininkams, miškininkams ir kitų tarnybų darbuotojams, teigiama Generalinės miškų urėdijos (GMU) pranešime. “Ne paslaptis, kad nemažai daliai miškų lankytojų trūksta kultūros – paliekamos šiukšlės, ne vietoje deginami laužai, draskoma miško paklotė, niokojama augmenija”, – teigia aplinkosaugos specialistai. Prieš kelias dienas Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Švenčionių rajono agentūra kartu su Švenčionių rajono policijos komisariato ir Lietuvos saugios laivybos administracijos pareigūnais atliko Aukštaitijos nacionaliniame parke esančio Žeimenio ežero patikrinimą. Pareigūnai tikrino, kaip poilsiautojai laikosi miško lankymo bei mėgėjiškos žūklės taisyklių reikalavimų. Reido metu nustatyti trys miško lankymo taisyklių pažeidimų atvejai – ne vietoje įrengtos laužavietės. Pažeidėjams buvo surašyti protokolai, jie geranoriškai sumokėjo po 25 litus baudos. Miško lankymo taisyklės draudžia kurti laužus tam neįrengtose vietose, mėtyti neužgesintus degtukus ir nuorūkas, šiukšlinti mišką, ne šiukšlių dėžėse palikti atliekas ir tarą, kirsti medžius, ardyti miško paklotę, gaudyti ir naikinti laukinius gyvūnus, neštis juos į namus, ardyti gyvūnų būstus (lizdus, skruzdėlynus, olas), leisti bėgioti palaidiems šunims, trukdyti kitų lankytojų poilsį triukšminga muzika.

Vakarėlis po atviru dangumi
|

Vakarėlis po atviru dangumi

Iškyla gamtoje (barbekiu) – tai tradicija, pramoga, ritualas ar tiesiog pretekstas surengti smagų vakarėlį. Atšilus orams pasikvieskite draugus į gamtą ir bendraudami bei valgydami skanius patiekalus maloniai praleiskite laiką. Vienu šūviu nušausite du zuikius: gamtoje bus geresnis apetitas ir virškinimas, o tuo pačiu ir pailsėsite nuo miesto šurmulio. Tokiame vakarėlyje bendrauti gali ne tik gerai pažįstami draugai – juk žmonių galima pakviesti gerokai daugiau, negu paprastai. O pati renginio atmosfera yra gan neįpareigojanti, leidžianti vakaro šeimininkams laisvai bendrauti su svečiais ir nereikalauti budria akimi sekti stalo. Beje, vokiečiai, garsėjantys tikslumu ir taupumu, paskaičiavo, kad tokia šventė kainuoja gerokai pigiau, negu iškilmingi renginiai, ir būtent šiuo faktu grindžia jos populiarumą. Tačiau pradėkime iš pradžių. Rengti vakarėlį po atviru dangumi galima savo kieme, pliaže, parkelyje – pati vieta neturi didelės reikšmės. Staltiesę ir Indus geriau naudoti vienkartinius, tačiau jie turi būti spalvingi. Nepamirškite apgalvoti apšvietimo: negerai, jei vakare šviesa sklis tik iš rusenančių anglių.

Natūrali apsauga nuo uodų namuose ir gamtoje
|

Natūrali apsauga nuo uodų namuose ir gamtoje

Turbūt visi sutiksime, kad vienas labiausiai erzinančių ir šiltus vasaros vakarus gadinančių dalykų yra uodai. Kovai su uodais galima naudoti įvairius cheminius purškiklius, bet galima rinktis ir natūralias priemones. Ar kada pagalvojote, kad maždaug prieš 70 metų jokių sintetinių purškaliukų, tablečių ir apsaugančių apyrankių nebuvo, bet uodai juk buvo visada, ar ne? Grįžkime šiek tiek į praeitį ir paieškokime natūralių būdų apsaugai nuo uodų. Iškylaudami gamtoje ar tiesiog eidami pasivaikčioti po mišką, turėkite su savimi eterinių aliejukų. Vabzdžių nemėgsta kvapiųjų citrinžolių, eukaliptų, pelargonijų, citrinos, levandos, pipirmetės, anyžių eterinių aliejų kvapų. Grynų eterinių aliejų tiesiai ant odos geriau netepti, jie gali nudeginti. Praskieskite šiuos aliejukus augaliniais aliejais, tuomet galite tepti ant odos. Grynais aliejukais galite padrėkinkite rūbų kraštelius. Kraujasiurbiai labai nepakenčia gvazdikėlių kvapo. Šio aliejuko galite įpilti į kremą veidui, rankoms, kosmetinį aliejų. Mišiniu išsitepkite kūną. Tik nepadauginkite šio aliejuko, nes galite sudirginti arba sualergizuoti odą. Pasigaminkite gvazdikėlių nuovirą. Užvirinkite 2 stiklines vandens. Į verdantį vandenį ėdėkite maždaug 20 gvazdikėlių, pavirkite ir 5 min. Pavirinus leiskite nuovirui atvėsti. Mišiniu išsitepkite atviras kūno vietas.

Kaip pasigaminti losjoną apsaugai nuo uodų
|

Kaip pasigaminti losjoną apsaugai nuo uodų

Vos sušilus orams prasidėjo sodybėlės sezonas – praleidžiame ten beveik kiekvieną savaitgalį, tik nebesigiriu taip dažnai, kaip pernai, ir nuotraukomis nebemosuoju, nes akivaizdus sezoniškumas – viskas, kas žydėjo pernai, tebežydi ir šiemet, ir gluodenai su žalčiais tebesirango aplink kojas, tik gal didesni, nei praėjusiais metais. Deja, deja, ir uodų draugija nesumažėjo. Netoli sodybėlės turime vienus garsiausių Lietuvos pelkynų, todėl sąlygos kraujasiurbiams veistis puikios, o maisto maža, tai laukia jie mūsų net išsižioję… Pernai pirkom visokiausius kremus, losjonus ir purškalus nuo uodų, tačiau, nors jie kažkiek ir gelbėdavo, mane siaubingai gąsdindavo jų sudėtis – pasitepus rankas kremas net mano nagų laką „nuėsdavo”! O tepliojamės per dieną ne kartą ir ne du, tai bandau įsivaizduoti, kiek nesąmonių į save per odą susiurbėm… Šiais metais nusprendžiau išbandyti savos gamybos apsaugą su keliais eteriniais aliejais – kiekvienas iš jų uodams ne prie širdies, taigi galima išbandyti ir po vieną, pabandyti atrasti kvapą, kuris geriausiai saugo ir smarkiai kraujo savininko nosies neerzina. Ir ką galiu pasakyti – nuostabiai puikiai veikia (ir nagų lakas lieka savo vietoje)!

Informacija keliaujantiems į gamtą: Apie maisto produktus
|

Informacija keliaujantiems į gamtą: Apie maisto produktus

Užkandžiams gamtoje saugu pasiimti šviesios ir juodos duonos, džiūvėsėlių, traškučių, sausainių be kreminio įdaro, natūralaus mineralinio vandens. Tinka sausi užkandžiai – džiovinti vaisiai, džiovintas sūris. Ypač rekomenduojama pasiimti šviežių vaisių ir daržovių: pomidorų, agurkų, morkų, kopūstų ir kt. Iš jų galite pasigaminti lengvų salotų, kurias pagardinsite citrinos sultimis, aliejumi. Daržoves ir vaisius prieš vartojant nuplaukite geriamuoju vandeniu. Siūloma rinktis paprasčiausią vandenį, nes jis geriausiai malšina troškulį, tvyrant karščiams. Gazuotus gėrimus geriau pakeisti sultimis, mineraliniu vandeniu arba savos gamybos arbata. Turint nešiojamąjį šaldytuvą, į jį dedamus maisto produktus reikėtų saugiai įpakuoti ir sudėti atskiriant vieną nuo kito. Mėsa turi nesiliesti su sūriu, o žali maisto produktai – su virtais ar keptais produktais. Šaldytuve būtina laikyti kiaušinius, padažus ir kitus greitai gendančius maisto produktus iki tol, kai juos naudosite patiekalo ruošimui. Bet kokį pagamintą maistą, kurio dar nevartojate, laikykite uždengtą. Tai apsaugos jį nuo vabzdžių. Sumuštiniai – puikus iškylos užkandis, tačiau juos geriausiai paruošti prieš valgį. Maisto ruošimui naudojamus ingredientus būtina gerai nuplauti geriamuoju vandeniu. Jei į iškylą pasiimate jau nuplautus produktus, prieš sudėdami į indą juos gerai nusausinkite, mat drėgmė – palanki terpė bakterijoms daugintis.