Būti vieniša mama – privalumas?
|

Būti vieniša mama – privalumas?

Turbūt ne vienas pažįstame šeimų, kur vyras ir moteris gyvena kartu ir augina vaikus – kartais net ne po vieną. Gyventi neregistruojant civilinės partnerystės ar be bažnytinės santuokos jau tapo norma. Ilgus metus kartu gyvenančios ir vaikų susilaukusios poros praktiškai yra šeimos. Tačiau teoriškai, ir tai yra vieša paslaptis, nemažai taip gyvenančių moterų oficialiai save vadina vienišomis motinomis. Tokie „praktiškai šeimų, teoriškai – ne“ dariniai gana dažni tarp Anglijoje gyvenančių jaunesnės kartos žmonių. Ne išimtis ir lietuvių poros. Kodėl taip yra? Ar dėl to, kad santuoka šiuolaikiniame pasaulyje nebeteko prasmės? Ar visgi priežastys daug paprastesnės – tai lengvatos ir pašalpos, kurios vienišoms mamoms gerokai didesnės, negu toms, kurios gyvena santuokoje ar su gyvenimo partneriu? Gal kai kas dar atsimena Antano Vienuolio apsakymą „Paskenduolė“ apie nėščią merginą, kuri išvaryta iš darbo, likusi be jokio pragyvenimo šaltinio, pasmerkta tėvo ir neištvėrusi kaimo patyčių, nusiskandina. Dabar ši istorija skamba kaip neįtikėtina seniena. Šiandien būti vieniša mama, ypač tokioje šalyje kaip JK, yra ne tik priimtina moraline prasme, bet kai kam ir finansiškai patraukli galimybė.

Vieniša mama ir darželio lengvatos
|

Vieniša mama ir darželio lengvatos

„Mamyčių klubo“ forume, skyrelyje „Klausk teisininko“ viena mamytė klausia: “Viena auginu 2 metų vaiką. Gimimo liudijime tėvas įrašytas, bet jis vaiko nei mato, nei lanko. Per teismą prisiteisiau alimentus, bet jis jų nemoka, tad perduotas antstoliams. Iš vaikų išlaikymo fondo gaunu 195 lt. Ar man priklausytų kokia lengvata už vaikučio darželio mokestį? O gal aš formaliai nesu vieniša mama?“ Konsultuoja teisininkas Aurimas Petrauskis: Remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. rugpjūčio 31 d. nutarimu Nr.1170 užmokestis už vaikų išlaikymą ikimokyklinėse įstaigose (išskyrus nevalstybines) mažinamas 50 procentų, jeigu: vaikas (vaikai) turi tik vieną iš tėvų; šeima augina tris ir daugiau vaikų; tėvas atlieka tikrąją karinę tarnybą; vaikas auga moksleivių ar studentų šeimoje, kurioje vienas iš tėvų mokosi mokymo įstaigos dieniniame skyriuje.

Vieniša motinystė Anglijoje. Praktiniai patarimai
|

Vieniša motinystė Anglijoje. Praktiniai patarimai

Netyčia atradau labai šaunios mamos palaikymo žodžius ir surašytus vertingus praktinius patarimus kitai, būsimai vienišai mamai, kuri šiuo metu yra šviežiai kepta emigrantė Anglijoje. Ką reikia daryti, kur kreiptis ir apskritai kaip galima palengvinti vienišos motinystės naštą, kad ir vaikeliui, ir pačiai mamai būtų gerai. Gal kam pravers. Kalba netaisyta: Šiek tiek praktinių patarimų: jums, kaip vienišai mamytei priklauso išmokos, lengvatos ir nuolaidos visokiausios. Šiuo metu jau galit kreiptis del working tax benefit’u, nes kaip minėjot dirbat fabrike, alga galbūt standartinis minimumas. Nėštumo ir gimdymo atostogų stenkitės išeiti kuo vėliau, jei įmanoma – turėsit daugiau laiko paauginti vaikelį jam gimus. Darbe darbo sunkaus duoti negali :nestuke tad temkit kuo ilgiau. Dėl būsto – jau dabar galit kreiptis dėl house benefit’u – dengs nuoma, kartais ir beveik visu šimtu procentų. Gimus vaikiukui, galit toliau gaut nuomos paramą, arba imti council būstą, bet jūsų vietoj labiau rinkčiaus nuomos paramą, nes būstai socialiniai nelabai kokie būna, na lietuviški bendrabučiai… nebent būtų koks naujos statybos namukas. Tik tiek, kad tas butukas jau būtų kaip ir jūsų (nebent ženkliai išaugtų pajamos) – daugiau laisvių tvarkytis kaip norisi ir didėjant pajamom, jo nuoma liktų ta pati, kai tuo tarpu house benefitai didėjant pajamoms mažina ir kompensuojamą sumą. Kreipkitės dėl vienkartinės išmokos 500 svarų ir nebežinau, bet tikiuos nepanaikino ir tos 200 svarų išmokos kiekvienai nėštukei (čia jau midwife duos formą).

Vieniša dirbanti mama
|

Vieniša dirbanti mama

January Jones nelengva – ji viena augina naujagimį ir intensyviai filmuojasi populiariame seriale. Tačiau aktorės figūra vėl nuostabi, o darbas padeda būti geresne motina. „Reklamos vilkų“ („Mad Men“) žvaigždė January Jones neslepia, kad būti vieniša mama – sunku. Tačiau 34 metų aktorė jau atgavo ankstesnes formas, o savo pribloškiamą figūrą po gimdymo aiškina tuo, kad rūpinantis pusės metų sūnumi Xanderu Dane’u darbotvarkė labai įtempta.

Kaip išmokyti paauglį tvarkos?
|

Kaip išmokyti paauglį tvarkos?

Tai liečia ne tik jo kambarį, toli gražu – chaosas įsiviešpatauja kiekviename prieinamame buto kampelyje. O Jūsų brangiausias paauglys į savaime suprantamus ir natūralius Jūsų reikalavimus ir priekaištus atsako pykčiu (jei iš viso atsako)… Viskas yra tik dėl to, kad Jūsų vaikas paprasčiausiai neturi patyrimo: jis nežino, kaip sunku gyventi su žmogumi, netvarkingesniu už jį patį. Visa laimė, ši fazė truks ne amžinai… Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad turite numoti ranka į savo atžalos netvarkingumą: ugdykite jo meilę tvarkai! Tačiau nuo ko gi turėtumėte pradėti? O, Jūsų laukia ilgas ir varginantis darbas. Pradėkite nuo menkiausių nurodymų ir pačių paprasčiausių užduočių. Svarbiausia pajusti kad ir mažiausią pažangą. Kai apsispręsite praplėsti vaiko atsakomybės ribas, kiekvieną kartą suprantamai išaiškinkite jam, kodėl Jūs to reikalaujate, t.y. kodėl taip svarbu, kad jis perimtų tam tikrą atsakomybę. Kaip besivystanti asmenybė, natūralu, kad Jūsų paauglys labiau domėsis draugais ir laisvalaikiu, o ne Jūsų nelemta buitimi. Todėl būtina jam tiesiai išsakyti, ko iš jo norite. Kalbėkite kiek galėdama konkrečiau: sakykite “pasiklok lovą, išmesk popierius, nuvalyk nuo lentynų dulkes”, – paprasčiausias “susitvarkyk kambarį” gali būti suprastas visai ne taip, kaip to norėtumėte Jūs.

|

Supraskime paauglį. Kodėl jis bėga iš namų

Apie paauglių problemas prirašyta daugybė straipsnių, šia tema patarimus tėvams dalija psichologai ir pedagogai. Įvardindami šį amžiaus tarpsnį ,,sunkiu laikotarpiu” specialistai stengiasi padėti suaugusiems įveikti šį nesutarimų su savo vaikais laiką. Bendraudami su dvylikamečiais ar trylikamečiais tėvai pajunta jų elgesio pokyčius: vis dažniau pokalbiai perauga į ginčus, šie baigiami durų trankymu, ignoruojama kita nuomonė, pripažįstama tik balta ir juoda – pustoniai neegzistuoja…Deja, kol egzistuoja žmonija, taip buvo ir bus… Kokie veiksniai veikia paauglio psichiką? Kaip reikia jam padėti? Kaip šiuo paauglystės laikotarpiu elgtis tėvams. Paauglystė – tai laiko tarpsnis, kai atsisveikinama su vaikyste ir sutinkama jaunystė. Tai laikas, kai svajojama apie savarankišką, nepriklausomą nuo tėvų gyvenimą. Paauglio organizme vyksta didžiuliai pokyčiai, hormonų audros, sukeliančios išgyvenimų intensyvumą. Ką išgyvena paauglys? Suaugusieji, apibūdindami tokio amžiaus vaikus, dažniausiai skiria tokius požymius – akiplėšiškumą ir įžūlumą. Deja, tokį elgesį su aplinkiniais lemia jų slepiamas perdėtas jautrumas – vaikas darosi labai pažeidžiamas. Pats to nesuvokdamas, paauglys šiame laikotarpyje išgyvena patį didžiausią praradimą – vaikystę, tą laiko tarpsnį, kai jis savo erdvėje jautėsi saugus ir laimingas. Dabar jis atsisveikina ir su ankstesniu savo tėvų vertinimu. Vaikystėje jis jautė stabilumą, ramybę, džiaugsmą.

Kaip nugalėti dažniausias paauglių problemas
|

Kaip nugalėti dažniausias paauglių problemas

Paauglystės metai yra kupini įvairiausių problemų – nuo nepasitikėjimo savimi ir bendraamžių spaudimo iki mažos motyvacijos ir nuolatinės netvarkos. Tačiau jūs galite padėti savo neklaužadai paaugliui su visu tuo susidoroti. Viena opiausių paauglių problemų – tai kančios ir perdėtas susirūpinimas dėl savo išvaizdos. Besikeičianti figūra, neįprastose vietose besikalantys plaukai, nuolat iškylantys spuogai. Tad nėra ko stebėtis, kodėl paaugliai tiek daug laiko praleidžia žiūrėdami į veidrodį. Jeigu jaunasis žmogus nesidžiaugia tuo, ką mato veidrodyje (o dažniausiai retas kuris paauglys būna patenkintas savo išvaizda), tuomet tai gali pakirsti jo pasitikėjimą savimi. Tėvams nederėtų laidyti juokelių, liečiančių paauglio išvaizdą – netgi tuomet, kai tai sakoma nuoširdžiai ir linksmai – nes paauglys visa tai gali priimti giliai į širdį. Taip pat klaidinga juokauti dėl to, kas paaugliui kelia nerimą, netgi jeigu jums tai atrodo pakankamai kvaila. Jis tiesiog gali būti įsitikinęs, kad plastinė chirurgija – vienintelė išeitis, galinti pagražinti jo nosį, nors visiems kitiems ji atrodo puikiai. Bandykite paaiškinti, kad kiti žmonės labai retai pastebi tuos dalykus, kurie pačiam žmogui taip įstringa ir atrodo akivaizdūs. Kuo labiau paauglys pasitiki savimi, tuo lengviau jam susidoroti su šiomis laikinomis problemomis.

Prastas miegas žaloja paauglių sveikatą
|

Prastas miegas žaloja paauglių sveikatą

Tyrėjai teigia, jog labai daug paauglių mažai miegodami bei užmigdami prie veikiančių elektros prietaisų kenkia savo sveikatai. Trečdalis apklaustų 12–16 metų paauglių miegojo tik 4–7 valandas per naktį. Ekspertai rekomenduoja miegoti bent 8 valandas. Miego taryba, atlikusi 1 tūkst. paauglių apklausą, teigia, jog tokie prietaisai miegamuosiuose kaip kompiuteriai ir televizoriai – svarbiausi prasto miego veiksniai. Beveik ketvirtadalis paauglių prisipažino, kad bent kartą per savaitę užmigo žiūrėdami televizorių, klausydami muzikos ar su kitu veikiančiu elektros prietaisu. Beveik visi savo miegamuosiuose turi telefoną, muzikos centrą ar televizorių, o du trečdaliai – visus tris prietaisus. Trys iš keturių (58 proc.) 12–14 metų berniukų savo miegamuosiuose turėjo telefoną, muzikos grotuvą, televizorių bei žaidimų valdymo pultą. 40 proc. paauglių prisipažino, kad dienos metu jie dažnai jaučiasi pavargę, o tik 10 proc. daug dėmesio skiria geram nakties miegui. Miegas svarbus tiek fiziniam, tiek psichiniam organizmo funkcionavimui. Ankstesni tyrimai rodo, kad mažai miegantiems žmonėms paprastai kyla problemų dėl viršsvorio, jie linkę nutukti. Jungtinės Karalystės tyrėjai nustatė, kad miego trūkumas gali lemti hormonų pakitimus, kurie skatintų organizmą valgyti saldumynus bei daug krakmolo turintį maistą.