Šilumos trūkumas šeimoje paaugles skatina patirti kūnišką meilę
| | | |

Šilumos trūkumas šeimoje paaugles skatina patirti kūnišką meilę

Besilaukianti vienuolikmetė Austrijoje, kūdikį pagimdžiusi devynmetė, jauniausia pasaulio mama tapusi penkiametė… Pagimdžiusi nepilnametė mergina dažniausiai tampa pajuokos objektu: neretai aplinkiniai puola baksnoti pirštais ir kaltinti tėvus, mokytojus, draugus, o moralas baigiasi žodžiais „visi jie tokie“. Tuo tarpu psichologai tvirtina, kad ankstyvus lytinius santykius pradėti skatina ne tik noras atrodyti „kiečiau“, bet ir šiltų bei stiprių santykių šeimoje trūkumas. Pasak Statistikos departamento pateiktų duomenų, Lietuvoje dažniausiai gimdo 25-29 metų moterys, o vaikus gimdyti ryžtasi vis vyresnės moterys, tačiau pastojusių ir vaikus pagimdžiusių nepilnamečių skaičius kinta labai nežymiai. Statistikos departamento duomenimis, 2008-aisiais atžalų susilaukė viena trylikametė, dvylika keturiolikmečių, 54 penkiolikmetės, 179 šešiolikmetės ir 405 septyniolikmetės. Nesulaukusios nė penkiolikos metų 2008-aisiais pagimdė trylika mergaičių. Prieš šešerius metus Lietuvoje atsirado ir jauniausia mama – mergaitė kūdikį pagimdė būdama vos dvylikos metų. Ne paslaptis, kad daugelis tėvų nedrįsta kalbėtis su savo atžalomis apie lytinį gyvenimą bei paaiškinti visas subtilybes, tuo tarpu mokyklose retkarčiais vedamų lytinio ugdymo pamokų neužtenka. Ne vienas atliktas tyrimas atskleidė, kad paaugliai ir vaikai, tvirtinantys, kad viską žino ir taip, dažniausiai pro ausis praleidžia itin svarbias smulkmenas, pavyzdžiui, apie apsisaugojimo priemonių naudojimą.

Austrijoje kūdikio laukiasi vienuolikmetė
| | | |

Austrijoje kūdikio laukiasi vienuolikmetė

Vienos (Austrija) klinikos ginekologai apstulbo, po patikrinimo vienuolikmetei pacientei nustatę nėštumą. Medikai kreipėsi į policiją dėl nepilnametės seksualinio išnaudojimo. Ne pagal amžių subrendusi ir vyresnė atrodanti mergaitė prisipažino turėjusi lytinių santykių su trimis vyrais, kurių vyriausiam 28, o dviems – po 16 metų. Pirminiais DNR testų tyrimais, vaisiaus tėvas yra šešiolikmetis vaikinas. Vyksta tolesnis įvykio tyrimas, o būsimoji mama yra prižiūrima gydytojų. Jauniausia pasaulio motina Guinneso rekordų knygoje yra užregistruota Lina iš Peru. Ji, būdama penkerių metų ir aštuonių mėnesių 1939 m. pagimdė sveiką berniuką. Nors tokiu faktu patikėti sunku, bet mažosios motinos nėštumas yra detaliai dokumentuotas.

Devynmetė pagimdė berniuką ir tapo viena jauniausių motinų pasaulyje
| | | |

Devynmetė pagimdė berniuką ir tapo viena jauniausių motinų pasaulyje

Devynerių metų mergaitė iš Kinijos tapo viena jauniausių pasaulio motinų, pagimdžiusi sveiką berniuką, rašo Dailymail.co.uk. Mergaitė, kurios vardas nėra žinomas, būdama aštuonis su puse mėnesio nėščia, pagimdė sveiką berniuką, praneša Kinijos laikraščiai. Daugiau nepateikiama jokių detalių. „China’s City Evening News“ laikraščio žurnalistas stengėsi gauti daugiau informacijos apie vieną jauniausių pasaulio motinų. Jam pavyko sužinoti tik tiek, kad mergaitė atrodo subrendusi ne pagal savo amžių ir kad šeima kreipėsi dėl nėštumo aplinkybių į policiją. Policija stengiasi nustatyti, kas galėtų būti vaiko tėvas. Šalyje įstatymas nurodo, kad lytiniai santykiai su vaiku iki keturiolikos metų iš karto yra prilyginami išprievartavimui. Šanchajaus ligoninės duomenimis, apie trisdešimt procentų abortų yra įvykdoma nepilnametėms mergaitėms. Iki šiol žinoma jauniausia motina yra penkerių metų mergaitė iš Peru, kuri pagimdė sūnų 1939 metais. Jos tėvas buvo areštuotas ir apkaltintas dukros seksualiniu išnaudojimu. 1957 metais kita mergaitė iš Peru pagimdė mergaitę, o 2006 metais aštuonerių metų Peru gyventoja tapo motina, pagimdžiusi taip pat mergaitę.

Paauglėms motinystė – rimtas išbandymas
| | | |

Paauglėms motinystė – rimtas išbandymas

Kai Inga susipažino su Regimantu, jai buvo 16 metų, o vaikinui – 19. Netrukus abiejų draugystė peraugo į meilę. Tačiau po kurio laiko mergina suprato, jog pastojo. Pora visada saugodavosi, bet tąsyk galvojo, kad viskas praeis be pasekmių. „Kad esu nėščia, sužinojau po trijų savaičių, kai dingo mėnesinės. Man buvo šokas. Mes saugodavomės, tačiau tada atrodė, kad nieko nebus, bet… Šis vaikas, kaip sako, buvo lyg per sapnus“, – pasakojo Inga. Mergina pamačiusi teigiamą nėštumo testo rezultatą pagalvojo apie išvalymą. Bet Regimantas prašė to nedaryti ir ramino, jog viskas bus gerai. „Aš buvau jauna, norėjau mokytis, tačiau Regimantas mane įtikino gimdyti, be to, aš jį mylėjau“, – prisiminė Inga. Labiausiai paauglė bijojo pranešti šią žinią mamai bei mokytojams: „Pirmosios mintys buvo, kad mamai bus „šakės“, kad visi mane pasmerks“. Viskuo pasirūpino Regimantas: dar tą patį vakarą apie Ingos nėštumą jis pranešė jos mamai. O kitą dieną pasakė mokytojams. Mama iš pradžių nepatikėjo, manė, kad jaunuoliai pokštauja. Tačiau supratusi, jog dukra iš tikrųjų laukiasi, susitaikė su šia mintimi. Kitą dieną ji pasveikino būsimuosius tėvelius. Mokytojai taip pat skatino Ingą gimdyti. Tačiau mergina paliko Eduardo Balsio menų gimnazijos vienuoliktą klasę ir mokslus toliau tęsė „Pamario“ vidurinės mokyklos jaunimo vakarinėje klasėje. Ankstesnėje mokykloje Inga nesulaukė jokių pastabų. Iki to laiko, kai Inga išėjo, apie jos nėštumą žinojo tik mokytojai ir kelios draugės.

Valstybių rūpestis – nėščios paauglės
| | | |

Valstybių rūpestis – nėščios paauglės

Nėščios paauglės tampa dar vienu galingiausios pasaulyje valstybės rūpesčiu. Holivudo žvaigždžių ir politikų atžalų pavyzdžio užkrėsti amerikiečiai skuba tapti tėveliais. Priežastis: dėl išaugusio nėščių paauglių skaičiaus vieni skuba kaltinti jaunas Holivudo žvaigždes, tokias kaip J.L.Spears, kuri mama tapo nesulaukusi 18-os. Jungtinėse Valstijose iki šiol netyla kalbos apie masinį vienos šalies vidurinių mokyklų moksleivių sprendimą susilaukti kūdikių. Istorija prasidėjo praeitų metų pavasarį, posėdžiaujant Glosterio vidurinės mokyklos, esančios Masačusetso valstijoje ir turinčios apie 1200 mokinių, tarybai. Svarstant einamuosius reikalus, tokius kaip mokinių mityba, mokymosi rezultatai ir pan., kažkas iškėlė klausimą apie anksti pastojusias kai kurias besimokančias mergaites ir būtinybę steigti dienos centrą jaunosioms mamoms. Tarybos reakcija buvo audringa. Paprastai JAV nieko keista, jei vidurinėse mokyklose yra trys keturios besilaukiančios paauglės, tačiau vien kovo mėnesį Glosterio mokykloje buvo užfiksuota 10 nėščių dešimtokių. Balandį tokių jau buvo 15. Baigiantis mokslo metams, birželį, šis skaičius išaugo iki 18-os. Mokyklos direktorius Josephas Sullivanas prasitarė įtariantis, kad čia veikia “slapta klika, sudariusi sandėrį”. Šis jo leptelėjimas nepraslydo žiniasklaidai pro ausis – istoriją sužinojo visas pasaulis. J.Sullivanas greitai pasitraukė į pogrindį ir atsisakė bendrauti su žiniasklaidos atstovais, kurių eilės nutįso prie mokyklos durų.

Paauglių nėštumas ir abortai – jų pačių reikalas?
| | | |

Paauglių nėštumas ir abortai – jų pačių reikalas?

“Mes galėtume pasimokyti net iš Latvijos, kuri laikosi ES numatytų programų organizuoti lytinio gyvenimo švietimą – ne propagavimą. Ten šeimyniniam gyvenimui vaikai ruošiami jau nuo darželio. Kontraceptikų prieinamumas lytinio gyvenimo nepaankstina, priešingai, duoda gerus rezultatus”, – sakė gydytoja, pabrėžusi, jog gimdyvės jaunėja, atvyksta gimdyti ir trylikametės, o 16-metės gimdyvės seniai ne naujiena. “Jeigu trylikos metų mergaitė pradėjo intymų gyvenimą, svarbu, kad ji ateitų pas ginekologą, o mes, įvertinę jos sveikatą, ligas, jau parinksim jai apsisaugojimo priemones. Suprantama, dar nesusireguliavusi hormoninė pusiausvyra, jos organizmas nėra pasiruošęs motinystei ir patiria šoką, nes visas maistingas medžiagas iš jos paima vaisius. O kur dar psichologiniai niuansai: šeima dar nesukurta, neaišku, kur mergina glausis. Paauglės turi planuot tą lytinį gyvenimą, o pradeda spontaniškai, dar neturėdamos atsakomybės ir motinystės jausmo”, – pasakojo V. Locaitienė. Šimtaprocentinė apsauga – hormoninės kontraceptinės tabletės, jų yra įvairiausių, su mažiausiu pašaliniu poveikiu. Greito veikimo kontraceptinės tabletės, geriamos iškart po lytinio akto, žinoma, sutrikdo menstruacijų ciklą, bet tai geriau už neplanuotą nėštumą. Spermicidų turinčios kontracepcijos priemonės – putos, želė, kremas ar žvakutės nėra itin efektyvus apsisaugojimo būdas, ypač jeigu nemokama jomis naudotis. Kontraceptinis pleistras, naudojamas cikliškai, tvarkingai, – patikimiau.

Nėščia paauglė – tėvų ar mokytojų reikalas?
| | | |

Nėščia paauglė – tėvų ar mokytojų reikalas?

Kiekvienas iš mūsų kažkada buvo, o gal dar ir yra paauglys, tačiau kiekvieno tėvo širdyje atsiranda nerimas, kai sūnus ar dukra praneša, jog įsimylėjo. Tik tuomet dažnas tėvas ar motina ima mąstyti, jog galbūt jau atėjo laikas jų vaikui sužinoti apie seksą ir jo nelauktas pasėkmes: ligas bei vaikus. Visgi ne kiekvienas žino, kaip tą pokalbį pradėti, o ir pradėjus paaiškėja, kad vaikas jau seniai viską sužinojo mokykloje, internete ar iš televizijos. Tuo pokalbis dažniausiai ir pasibaigia, tačiau iš kur tuomet atsirado duomenys, jog 60 iš 1000 gimdančiųjų yra nepilnametės? Juk toli gražu ne visi nepilnamečiai tik rankutėmis susikibę vaikšto… Užėjus į kai kurias mokyklas galima pamatyti tiesiog mokyklos koridoriuose stovinčius ir besibučiuojančius paauglius. Pasidomėjus, kaip į tai reaguoja mokytojai, paaiškėjo, kad beveik visi mano, jog mokykla tam yra tikrai ne vieta, tačiau ypatingų priemonių jie nesiima: vieni paauglius bando sugėdinti kandžiomis replikomis ar juokeliais, kiti apskritai nežino, kaip į tai reaguoti: nei žiūrėt, nei akių į šoną sukt vien dėl to nesinori. O štai paklausus, ar yra tekę mokyti besilaukiačią paauglę, visos mokytojos atsakė vienodai: taip. Tiesa, nei viena iš jų tų merginų nesmerkė ir joms nepriekaištavo. Atvirkščiai – nors mintyse ir manė, jog merginų gyvenimas jau sugadintas, visgi stengėsi jas palaikyti ir paremti. Tačiau klausimu „kur turėtų nėščia paauglė tęsti mokslus: mokykloje, ar namuose“, nuomonės išsiskyrė.