Iš kur atsiranda neįprasti vardai?
|

Iš kur atsiranda neįprasti vardai?

Dauguma dabar neįprastai skambančių vardų yra sugalvoti ir naudoti dar senovės Lietuvoje, tačiau primiršti, tikina Vilniaus miesto civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Ilona Jurgutienė. LRT Radijo klausytoja Aldona iš Molėtų stebisi neįprastais vardais ir nori sužinoti, kas juos sugalvoja. „Džiaugiamės, kai spaudoje, kituose leidiniuose skelbiami vardai. Tačiau kyla klausimas, kas sudarinėja ir kas turi tokius vardus, pvz., Aventinas, Jogunda, Jogundė, Jovilas, Jovilė, Gilda, Gildas, Nygaila, Nygailė, Nykintas ir t. t.“, – vardija klausytoja.

Mokslininkė: senovėje vaikui duodamas vardas reiškė ir svarbų linkėjimą
|

Mokslininkė: senovėje vaikui duodamas vardas reiškė ir svarbų linkėjimą

Duodami vardą, žmonės galvojo apie vaiko kelią ir tuo vardu jam ko nors linkėjo, sako viena vardyno „Rinkis vardą lietuvišką“ sudarytojų profesorė Dalia Pakalniškienė. Taip atsirado Sakalas, Eglė, Liepa arba Mindaugas, Vytautas, Visvaldas. „Vėliau vardai buvo kuriami tiesiog dėliojant šaknis, ir kartais nebegali pasakyti, kokia jų reikšmė“, – pastebi ji.

Senovės lietuviai vaikui bet kokio vardo nerinkdavo
|

Senovės lietuviai vaikui bet kokio vardo nerinkdavo

Per praėjusius metus Šiaulių civilinės metrikacijos skyriuje užregistruoti 1364 kūdikiai: 677 mergaitės ir 687 berniukai. Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Vilma Melenienė pažymėjo, jog šiauliečiai rinkdami vardus vadovaujasi tų pačių populiariausių vardų sąrašu. Gabijos, Emilijos, Matai, Lukai populiariausiųjų vardų viršūnėje laikosi dešimtmetį, lyg būtų nepakeičiami…

Baltiški etnoniminiai vardai ir jų paplitimas
|

Baltiški etnoniminiai vardai ir jų paplitimas

Vieni iš mūsų vardyno asmenvardžių yra etnoniminiai vardai. Etnonimai – tautų, genčių ar kitų etninių grupių pavadinimai, dažniausiai atsiradę iš kraštovardžių. Etnonimams pradžią davę kraštovardžiai baltų kalbose dažnai yra hidroniminės kilmės. Etnonimai, nors tai ir specifinė leksikos dalis, kilme susijusi su tikriniais žodžiais, yra bendriniai žodžiai. Todėl iš etnonimų atsiradusius asmenvardžius galima laikyti tam tikru apeliatyvinių vardų pogrupiu.

Renkame vardą: senoviniai Lietuvos kunigaikščių vardai
|

Renkame vardą: senoviniai Lietuvos kunigaikščių vardai

Renkate būsimam kūdikėliui vardą? Perskaitykite Lietuvos istorinių asmenybių vardus ir gal kažkas itin patiks. Pateikiame vardus ir Lietuvos kunigaikštytės, ir po Liublino unijos bendrų su Lenkija karalių vardus. Vieni – populiarūs iki šiol, o kiti – visai užmiršti. Kodėl taip yra? Ką manote? Taip pat surašėme ir jų žmonas bei vaikus. Nežiūrėkite į tai kaip į istorinį dokumentą, o tik kaip į vardyną.

Stovykla Kryme “JUNOST”
|

Stovykla Kryme “JUNOST”

Stovykla “JUNOST” įsikūrusi Kryme, 6 km nuo Eupatorijos kurorto. Stovyklos teritorija didelė, puikiai įrengta, apsupta žalumos ir gėlynų. Stovyklai priklauso platus smėlio paplūdimys su įrengtomis pavėsinėmis ir gėlo vandens dušais. Smėlėtas jūros dugnas lėtai gilėja, tai ypač svarbu mokantis plaukti, prižiūrint ir padedant instruktoriams. Stovykla skirta poilsiaujančiam jaunimui (iki 650 vietų). Oras šiame regione turi gydomųjų savybių – yra prisotintas ozono, bromo, natrio chlorido, kalcio, magnio, jodo bei mineralinių druskų. Kasdieninės maudynės ir sveikas oras geriausias poilsis vaikams. Turininga vaikų poilsį organizuoja patyrę vietiniai vadovai. Rengiamos sportines varžybos, estafetės, dainų ir šokių konkursai. Stovykloje veikia biblioteka, vaikų kavinė, žaidimų automatai, stalo tenisas, biliardas, futbolo ir tinklinio aikštelės, puiki vasaros kino salė. Stovykloje yra tarptautinių skambučių telefonas – automatas. Kiekvieną vakarą rengiami draugystės vakarai, diskotekos. Stovyklautojai maitinami 5 kartus per dieną. Meniu labai įvairus – mėsos patiekalai, konditerijos gaminiai, miltiniai patiekalai, švieži vaisai ir daržovės, įvairiūs gėrimai.

Ankstyvojo muzikinio užsiėmimo pamokėlės (Vilnius)
|

Ankstyvojo muzikinio užsiėmimo pamokėlės (Vilnius)

Kuo naudingas vaikučių muzikinis ugdymas? Muzika ne tik auklėja, bet ir lavina žmogų. Muzikavimas, kokia bebūtų jo forma, reikalauja tikslios reakcijos, mąstymo, judesių koordinacijos. Nėra nė vienos disciplinos, kuri taip idealiai tiksliai mokytų suvokti laiko trukmę, garsų aukštį, tūkstančius garsų spalvų, dinaminę jų įvairovę. Tai žmogų daro jautresnį, pastabesnį. Pagaliau, pats brangiausias žmogaus turtas yra balsas, o dainavimas ypač jį lavina, stiprina, ugdo gražią ir melodingą kalbą kasdieniniame gyvenime, moko susikaupti, įsiklausyti į subtiliausius gamtos ir gyvenimo reiškinius. Ką vaikučiai patirs muzikos užsiėmimuose? Kiekvieno vaiko asmenybė ir individualumas yra svarbiausia. Kokio bebūtų amžiaus vaikas, pamokėlėse jam leidžiama laisvai tyrinėti, pažinti, mokytis ir dalyvauti. Mokytojo užduotis yra padėti rasti kiekvienam vaikui būdą, kaip dalyvauti ir atsiskleisti. Mūsų tikslas yra įvairiapusis vaiko ugdymas ir kad tas ugdymas būtų smagus. Pamokėlėse vaikas tobulėja emociškai, lavina kalbą, auga jo pažinimas ir bendravimo įgūdžiai. Mums yra svarbus pats mokymosi procesas, o ne rezultatas. Džiaugtis pačiu mokymosi procesu ir pažinimu yra žymiai svarbiau nei pasiekti tobulą rezultatą.