Penkios tėvų meilės klaidos
|

Penkios tėvų meilės klaidos

Tėvų meilės nebūna per daug. Svarbiausia, kad ji padėtų vaikui augti sveikam ir laimingam. Jeigu ji tam kliudo, vadinasi, kažkur suklydote. Kur? Galbūt tai jums padės suprasti netinkamos meilės tipai. Savininkiška. Ji skatina per didelę vaiko priklausomybę nuo tėvų. Mamai ir tėčiui atrodo, kad tik jie žino, kokią košę srėbti mylimam pupuliui. Kokią suknelę apsivilkti. Kokį būrelį lankyti po pamokų. Manipuliuodami, globodami, naudodamiesi savo valdžia, tėvai bando laikyti vaiką kuo arčiau savęs. Tai jų nuosavybė, jie turi tam teisę. Jie ir elgiasi su vaiku kaip su nuosavu daiktu. Pamiršdami, kad tai – būtybė, nors ir maža, kuriai būtina plėsti savo teises ir tapti tvirtu žmogumi. Savininkiškumo jausmą patiria visi tėvai. Vis dėlto pasistenkite atskirti savo egoizmą nuo nuoširdaus rūpinimosi vaiko gerove. Gerbkite jo teisę būti savimi. Žinoma, tai nereiškia visiškai paleisti vadžias, tačiau visų pirma skatinkite jį patį mąstyti ir prisiimti atsakomybę. Per didelė globa trukdo vaikui emocionaliai vystytis. Jam bus sunku atrasti savo vietą po saule. Jis gali tapti lengvu grobiu įtakingoms, valdingoms asmenybėms ar jų grupėms, o jūsų santykiai vis blogės, nes augdamas jis vis mažiau paisys jūsų vadovavimo. Ambicinga. Mes visi daugiau ar mažiau patenkiname savo ambicijas vaikų sąskaita. Sakykime, vaikų darželyje jūs staiga pamatote, kaip gražiai dukrelė šoka, ir mintimis nuklystate į tuos laikus, kai pati svajojote tapti balerina.

Tėvų meilė ir psichologinės vaikystės traumos
|

Tėvų meilė ir psichologinės vaikystės traumos

Tėvų meilė – tai besąlygiškas vaiko gyvenimo ir jo poreikių įtvirtinimas. Tačiau čia reikėtų pridurti kai ką svarbaus. Vaiko gyvenimo įtvirtinimas turi du aspektus: vienas – tai rūpestis ir atsakomybė, reikalingi, kad jo gyvybė būtų išsaugota ir kad jis galėtų augti. Kitas aspektas – nuostata, teigianti gyvenimo meilę, kuri leidžia vaikui pajusti, jog būti gyvam yra gera, kad gera gyventi šiame pasaulyje. Motinos meilė gyvenimui taip pat užkrečiama kaip ir jos nerimas. Motinos meilė augančiam vaikui, meilė, kuri nieko nesiekia sau, tikriausiai yra sunkiausia meilės forma iš visų įmanomų, ir labiausiai apgaulinga dėl to, kad motinai lengva mylėti savo kūdikį. Būtent todėl, kad tai sunku, moteris gali tapti išties mylinčia motina tik tuomet, jeigu ji apskritai sugeba mylėti; jeigu ji gali mylėti savo vyrą, svetimus vaikus, žmones. Moteris, kuri nesugeba mylėti šia prasme, gali būti švelni motina, kol vaikas mažas, bet ji negalės būti mylinti motina, suvokianti savo užduotį iškęsti vaiko atsiskyrimą – ir jam atsiskyrus toliau jį mylėti. Vaikui, ypač mažam, tėvai yra visas pasaulis. Pavojus būti atstumtam tėvų, netekti jų meilės mažam vaikui prilygsta pavojui jo gyvybei. Kad išgyventų, vaikas yra priverstas priimti tuos bendravimo modelius, kuriuos pasiūlo tėvai. Kitų modelių jis nežino ir netgi nenutuokia juos egzistuojant. Jeigu vaikas nuolat patiria baimę būti atstumtas, jis auga įsitempęs ir prislėgtas. Tokia būsena jam yra skausminga, todėl vaikas siekia tapti bejausmis.

Per didelė tėvų meilė gali žaloti vaikų sveikatą
|

Per didelė tėvų meilė gali žaloti vaikų sveikatą

Augdamas šeimoje, vaikas yra priklausomas nuo savo tėvų visomis prasmėmis. Tėvai jį apsupa meile, maitina, rengia, auklėja, perduoda šeimos vertybes ir tradicijas. Ir visuomet savo vaikui linki tik gero… Tačiau kartais ta besąlygiška meilė atsisuka… prieš taip mylimą vaiką ir gali sutrikdyti ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą. „Kas per daug – tas nesveika“ – teigia liaudies išmintis. Kodėl, ar tik ne dėl didelės meilės savo vaikui, leidžiame jam elgtis taip, kaip nori jis, o ne taip, kaip jam būtų naudingiau, ir neribojame: Ilgai ir nesirenkant laidų ar filmų žiūrėti TV. Iš pradžių priekaištaujame, vėliau tik retkarčiais primename, o dar vėliau lyg ir įprantame prie tokio ilgo sėdėjimo prie televizoriaus. Tačiau ilgas TV žiūrėjimas veikia vaikų psichiką – jie tampa dirglesni, jautresni, jiems sunkiau susikoncentruoti ir atlikti kai kurias užduotis mokykloje. Dėl to, kad ilgai žiūri TV, gali sutrikti miegas ar net atmintis, nekalbant apie laidų ir filmų turinio įtaką vaiko vystymuisi. Be apribojimų žaisti kompiuteriu. Ilgas sėdėjimas prie kompiuterio vargina ne tik protiškai, bet ir fiziškai. Nuo ilgo sėdėjimo kenčia stuburas, gali sulėtėti medžiagų apykaita, be to, kompiuterio ekranas labai vargina akis. Valgyti jiems patinkančius, bet organizmui visai nenaudingus maisto produktus – traškučius, saldainius, dešrainius, gerti kokakolą. Ne vienas mokyklinio amžiaus vaikas Lietuvoje kenčia nuo virškinimo sutrikimų, kuriuos sukelia netinkama mityba.

Ar meilė vaikui gali kenkti?
|

Ar meilė vaikui gali kenkti?

Vaiko auklėjimas – viena iš sudėtingiausių gyvenimo užduočių. Kaip žmogui, kurį myli labiau už save, gali kažko neleisti? Ir kaip jam ar jai parodyti, koks yra brangus, tačiau neišlepinti? Sakome: „Meilės niekada nebus per daug.” O jeigu?.. Manau, kad dauguma tėvų, besilaukdami į pasaulį ateinančio vaikelio svajoja apie jį. Iš pradžių spėlioja jo lytį ar į ką jis bus panašus, bando įsivaizduoti, ką ir kaip su juo veiks jam augant, lanko pasiruošimo gimdymui ir naujagimio priežiūros kursus. Tai -nuostabus gyvenimo etapas, kupinas laukimo ir malonaus rūpesčio. Tačiau, kad ir kiek buvo ruoštasi, susijaudinimas, nepasitikėjimas savimi užklumpa netikėtai, prasidėjus pirmiems sąrėmiams, kai vaikutis jau duoda žinią: „Aš ateinu!”. Nepaisant visų gimdymo skausmų ir sunkumų, vos tik paėmę mažylį ant rankų suvokiate, kad nieko nuostabesnio gyvenime iki šiol neturėjote. Tai – jūsų vaikas, didžiausia brangenybė visam gyvenimui. Šią akimirką pabunda motiniški ir tėviški instinktai, jūs jaučiate savyje begalinį ryžtą padaryti dėl šio žmogučio viską, kad įrodytumėte jam savo meilę. Laikui bėgant, kai kasdienių rūpesčių verpete nuslopsta gimimo stebuklas, tėvai neišvengiamai susiduria su vaiko auklėjimo problemomis. Dirbdama psichologe neretai girdžiu skundus, kad jau trejų metukų vaikas visiškai neklauso, daro, ką nori, nepaiso jokių draudimų, visiškai nereaguoja į žodį „ne”. Arba rėkia, krenta ant žemės, cypia ir kitokiais būdais reikalauja, ko įsigeidęs.

Erich Fromm “Meilė tarp tėvų ir vaiko”
|

Erich Fromm “Meilė tarp tėvų ir vaiko”

Kūdikis gimimo metu turėtų jausti mirties baimę, jei mielaširdingas likimas nebūtų apsaugojęs jo nuo visokio nerimo suvokimo: ir dėl atsiskyrimo nuo motinos, ir dėl embrioninės būsenos praradimo. Net ir gimęs kūdikis mažai kuo skiriasi nuo negimusio; jis nepažįsta daiktų, nesuvokia savęs ir pasaulio kaip kažko skirtingo. Jis teigiamai reaguoja į šilumą ir maistą, bet dar neskiria šilumos ir maisto nuo jų šaltinio – motinos. Motina yra šiluma, motina yra maistas, motina yra euforiška pasitenkinimo ir saugumo būsena. Ši būsena, taikant Froido terminą, yra narcisizmas. Išorinė realybė, žmonės ir daiktai, reikšmingi tik tiek, kiek jie patenkina ar slopina vidines kūno būsenas. Tikra yra tik tai, kas jo viduje, o kas išorėje, realu tik jo reikmių požiūriu, bet ne savaime.