IBM studija: dauguma sveikatos apsaugos sistemų iki 2015 patirs didelių sunkumų
| |

IBM studija: dauguma sveikatos apsaugos sistemų iki 2015 patirs didelių sunkumų

IBM paskelbė naują studiją, kurios išvadose teigiama, jog didelė dalis sveikatos apsaugos sistemų visame pasaulyje iki 2015 metų taps nestabilios ir nepatikimos. Šią, pasaulinę studiją, pavadintą „Healthcare 2015: Win-Win or Lose-Lose?”, atliko „IBM Institute for Business Value“. Joje nuodugniai apžvelgiami iššūkiai, su kuriais susiduria sveikatos apsauga, ir pateikiamos pagrindinės būtinų reformų kryptys. Nors naujausi medicinos atradimai, profesiniai laimėjimai, genomų, atkuriamosios ir informacinės medicinos perspektyvos žada pasitarnauti sveikatos apsaugos vystymui, studijoje daroma išvada, jog problemos, su kuriomis susiduria sveikatos apsaugos sistema, privers per artimiausią dešimtmetį atlikti esminius pokyčius. Studijoje aprašomos dabartinės sveikatos apsaugos sistemos problemos, tokios kaip, pvz., augančios sveikatos priežiūros kainos, prasta ir nepakankama jų kokybė. Ateityje, stiprėjant globalizacijai ir demografiniams pokyčiams, brangstant naujoms technologijoms bei moderniems gydymo būdams, šios problemos dar labiau išryškės. Sveikatos sistemos, kurios nebus tobulinamos reaguojant į šias tendencijas, patirs brangiai kainuojančias krizes arba gali apskritai subyrėti. Studijoje pateikiamos rekomendacijos, kaip reformuoti sveikatos apsaugą paverčiant ją veiksminga ir atsakinga.

| |

Svarstoma galimybė sostinės poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūrą atlikti viešo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo principu

Vilniaus miesto taryba vakar pradėjo svarstyti viešo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo galimybes, Naujosios Vilnios ir Karoliniškių poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūrą perduodant privačiam investuotojui. Svarstoma galimybė vykdyti šių poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūros koncesijos suteikimo konkursą, taip įgyvendinant pirmąjį Vilniaus miesto savivaldybės ir privataus investuotojo bendradarbiavimo koncesijos pagrindu projektą. Minėtų poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūra būtų perduodama privačiam investuotojui pagal konsultantų atliktą galimybių studiją, kurioje pagrindžiama projekto ekonominė ir socialinė nauda, pateikiama paslaugų specifikacija, vertinimo kriterijai. Pertvarkydama poliklinikas Savivaldybė siekia gerinti sveikatos priežiūros įstaigų valdymą, investicinių lėšų pritraukimą, jų racionalų panaudojimą bei pagerinti darbo sąlygas personalui ir medicinos paslaugas pacientams. Sostinės poliklinikų ūkio priežiūros ir veiklos efektyvumo gerinimo galimybes tyrė bei galimybių studiją parengė Savivaldybės skelbtą konkursą laimėjęs konsorciumas, kurį sudaro UAB “Žabolis ir partneriai”, advokatų kontora “Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN” bei VšĮ Sveikatos priežiūros vertinimo nepriklausoma agentūra.

| | |

Kai dantys… krenta į akis

Lyginamoji šiuolaikinių plombavimo medžiagų ir keramikos masių analizė „kalba“ apie keramikos medžiagų, taigi ir protezavimo, pranašumą. Pačių geriausių plombų nusidėvėjimas, įrodyta tyrimais, yra maždaug du kartus greitesnis nei natūralaus danties. O porceliano protezai dėvisi taip pat, kaip ir dantų emalis, arba lėčiau. Jeigu plombuojant atkuriamas didelis danties paviršius, nepriekaištingo ir ilgalaikio jo tarnavimo tikėtis negalima. Kitaip dėvisi porceliano gaminių paviršius. Jie spalvą bei spindesį išlaiko dešimtmetį ir ilgiau (kaip ir porcelianiniai pietų serviso indai nesikeičia dešimtmečius; tuo tarpu plastmasiniai tarnauja ribotą laiką). Estetinis plombavimas – labiau sveikų danties audinių tausojamasis metodas. Protezuojant paprastai dantis depulpuojamas, tuo tarpu plombuojant paprastai nervas išsaugomas. Gydytojas odontologas, įvertinęs dantų būklę ir kitas aplinkybes, patars, kokią metodiką taikyti. Neretai didelės danties dalies atkūrimas plombuojant, ypač jei likusi tik šaknis, nėra tinkamas sprendimas. Estetinio plombavimo būdu galima restauruoti ėduonies pažeistus dantis, pakeisti senas plombas bei koreguoti dantų formą, spalvą. Kai defektai nedideli, galima koreguoti ir dantų išsidėstymą žandikaulyje. Jeigu dantis anksčiau jau gydytas ir plombuotas, būtina atlikti danties rentgenogramą, įvertinti danties ir aplink esančių audinių būklę bei gydymo ir plombavimo kokybę.

Mąstymas
| | |

Mąstymas

Mąstymas yra jutimais nepažįstamų tikrovės daiktų ar reiškinių bei sudėtingų santykių pažinimo procesas. Tik mąstymu žmogus galėjo pažinti atomo sandarą ir gauti iš jo milžiniškas energijas, tik mąstydamas žmogus vis geriau pažįsta visatos dėsnius ir paties žmogaus psichikos reiškinius. Pažindamas daiktų bei reiškinių atsiradimo priežastis ir jų raidos dėsnius, žmogus prognozuoja gamtos ir visuomenės reiškinių ateities perspektyvas. Iš viso to aišku, kad mąstymas labai išplečia aplinkos pažinimo galimybes ir patobulina žmonių adaptaciją prie aplinkos. Mąstydamas žmogus atranda nežinomus reiškinius, neišspręstas problemas ir skiria gautos informacijos patikimumo lygius. Pasinaudodami žiniomis apie vaikų tėvų pasiekimus, šeimos gyvenimo sąlygas, gebėjimą mokytis ir kt., mes galime daryti išvadas apie moksleivių tinkamumą vienai ar kitai profesijai. Tokiu būdu naujus dalykus ir santykius mąstymu pažįstame tarpininkaujant įvairioms anksčiau įgytoms žinioms. Šia prasme mastymas yra vadinamas netiesioginio pažinimo procesu (lyginant su tiesioginiais jutimais). Mąstymas yra laikomas apibendrinančiu pažinimu. Jutimais negalima numatyti nei to, kad rytoj po nakties vėl išauš diena.

Požiūris į asmenybę Rytų teorijose
| | |

Požiūris į asmenybę Rytų teorijose

Mūsų elgseną lemia kultūra ir šeima, kurioje mes augome, kurioje vystėsi mūsų jausmai, protas ir pasaulėžiūra. Tai yra mūsų realybė, mes gyvename joje žvelgdami į mus supantį pasaulį, taip kaip buvome išmokyti savo šeimoje ir visuomenėje. Mes pripažįstame tik tokį savąjį “aš”, kurį pažįstame. Kiekviena religija apriboja žmogų. Religija – tai santykis su didžiausią ir stipriausią poveikį turinčiomis vertybėmis, kurios gali būti įsąmonintos arba neįsąmonintos. Tolmundo knygos užima svarbią vietą judaizmo istorijoje. Ištisus šimtmečius Tolmundas buvo vienintelis tikinčiųjų žydų mokymo ir tikėjimo objektas. Viena iš pagrindinių Tolmundo idėjų yra absoliutus paklusnumas dvasininkams. Todėl Tolmundo knygose aiškiai atsispindi socialinė nelygybė, reikalavimai susitaikyti su esama padėtimi. Žmogui nuolat kartojama, kad jis yra menkas ir, kad amžinoji laimė bei linksmybė jo laukia pomirtiniame gyvenime. Tolmudinio judaizmo reakcinė esmė pasireiškia dar ir tuo, kad tolmudizmas smulkmeniškai reglamentuoja tikinčiųjų gyvenimą. Tikinčiajam reikia laikytis 613 taisyklių, 365 draudimų ir 248 nurodymų. Tolmudistinis induizmas netgi pasiekė visišką pergalę šeimos ir santuokos klausimuose. Tolmudistinis judaizmas dar stengiasi pavaizduoti žydų tautą kaip kažkokį fenomeną neturintį sau lygių istorijoje.

| |

Siekiama užtikrinti efektyvią triukšmo prevenciją

Sveikatos apsaugos ministerijoje vyko Triukšmo prevencijos tarybos posėdis, kurio darbotvarkėje – Valstybinės triukšmo prevencijos veiksmų programos, akustinio triukšmo leidžiamuosius lygius nustatančios higienos normos svarstymas bei Tarybos veiklos 2006 m. prioritetų nustatymas. Aptartos Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Sąjungos, Lietuvos triukšmo valdymo ir prevencijos politikos bei triukšmo poveikio žmogaus sveikatai vertinimo aktualijos. Triukšmo prevencijos taryba – 2005 metais sukurta kolegiali patariamoji LR Vyriausybei atskaitinga institucija, nagrinėjanti triukšmo prevencijos plėtros klausimus ir teikianti pasiūlymus valstybės institucijoms, įgyvendinančioms valstybės politiką triukšmo prevencijos srityje bei Valstybinę triukšmo prevencijos veiksmų programą. Tarybai vadovauja Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) viceministras Rimantas Šadžius. Tarybos sudėtyje – 25 nariai: Susisiekimo, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų, Žemės ūkio, Aplinkos ministerijų pareigūnai, Lietuvos universitetų mokslininkai. Tarybos darbe taip pat dalyvauja įvairių valstybinių ir visuomeninių organizacijų atstovai: Pasaulio sveikatos organizacijos biuro Lietuvoje vadovas, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos vadovas, Lietuvos akustikų, architektų, higienistų ir epidemiologų, statybos inžinierių sąjungų, Lietuvos savivaldybių, projektavimo įmonių asociacijų atstovai.

| | |

Estetinis plombavimas

Sparčiai tobulėjančios medžiagos odontologijoje sąlygojo šios naujos srities atsiradimą. Atliekant estetinį plombavimą, tiesiogiai burnoje restauruojami pažeisti burnos audiniai (kariesas, senos plombos), taip pat galima koreguoti dantų formą, spalvą, išsidėstymą lanke, esant nedideliems defektams. Jei dantį reikia restauruoti didesne restauracija, geriau rinktis estetinį protezavimą (žr.žemiau). Natūralus dantis, susideda iš keleto sluoksnių, besiskiriančių spalva, skaidrumu, kietumu. Dantis restauruojamas gydytojo kėdėje juvelyriškai tiksliai atkartojant visus sluoksnius, todėl gaunamas puikus estetinis vaizdas. Tiksliai atstatoma danties forma, kas svarbu ir estetikai ir tinkamam funkcijonavimui. Tai maksimaliai tausojantis danties audinius metodas, nes pašalinami tik pažeisti, gadinantys estetinį vaizdą audiniai. Tam, kad apsaugoti restauruojamus dantis nuo drėgmės burnos ertmėje, naudojama spec. guma – koferdamas. Tai lemia puikų plombinės medžiagos sukibimą su danties audiniais ir ilgalaikiškumą. Mūsų klinikoje dirbantys gydytojai odontologai “juvelyrai” padarys viską, kad dantų restauracijos būtų teisingai parinktos, atrodytų puikiai, ilgai ir tinkamai tarnautų.

| | |

Gydymas lazeriu

Dauguma žmonių jaučia diskomfortą, prireikus apsilankyti pas gydytojus odontologus. Adatų dūriai, dantų gręžimas, erzinantis garsas- tai, kas sukelia neigiamas emocijas. Pagaliau odontologijoje įvyko didelis žingsnis į priekį ir viso to galima išvengti. JAV kompanija BIOLASE (www.waterlase.com) sukūrė odontologinius lazerius WATERLASE (kietųjų ir minkštųjų audinių lazeris) ir LASERSMILE ( minkštųjų audinių ir dantų balinimo lazeris). WATERLASE sukuria hidrokinetinę energiją – lazeris aktyvuoja vandens lašelius, kurie šalina karieso pažeistus danties, taip pat minkštuosius audinius (dantenas). Įprastas grąžtas sukelia danties įkaitimą ir vibraciją, kas sąlygoja skausmą ir mikroįtrūkimus. Naudojant lazerio energiją, kombinuotą su vandens ir oro srove, danties temperatūra nepakinta, nėra vibracijos, todėl nejuntamas skausmas ir daugeliu atveju nereikia nuskausminimo. Prietaisui dirbant, negirdimas nemalonus garsas, tik tiksėjimas. Lazerio pjūvis tikslus, be to suardo bakterijas, tad sterilizuojamas danties paviršius, gaunamas geresnis plombos sukibimas su danties audiniu ir užkertamas kelias po plomba atsinaujinti kariesui. Labai geri rezultatai gaunami lazeriu gydant minkštuosius audinius ir dantenas- gydymas neskausmingas, sterilus, be gausaus kraujavimo, užtikrinantis puikų gyjimą be rando.

| | |

Kosmetinė odontologija

Civilizuotas pasaulis sparčiai keičiasi. Šiandien naudojamės patogumais, apie kuriuos dar neseniai net nesvajojome. Revoliuciniai pokyčiai vyksta ir odontologijoje, leidžiantys plėtotis naujai sferai – kosmetinei odontologijai. Jei matote veidrodyje, kad Jūsų šypsena galėtų būti gražesnė, leiskite pasiūlyti visas galimybes tai įgyvendinti. Įvertinę šypsenos trūkumus, mes rasime Jums tinkamiausią sprendimą. Psichologai įrodė, kad graži šypsena ne tik pagerina išvaizdą, bet ir prideda pasitikėjimo savimi. Jei nusprendėte patobulinti savo šypseną, tai galimybė ne tik pagražėti, bet ir puikiau jaustis! Norint įvertinti šypseną, reikia atsižvelgti į daugybę faktorių. Pirmiausia pats žmogus turėtų nuspręsti, ar jis patenkintas savo šypsena. Siūlome pabandyti atsakyti žemiau pateiktus klausimus, norėdami Jums padėti.

Europos psichiatrijos istorija ir Lietuva (4 dalis)
| | |

Europos psichiatrijos istorija ir Lietuva (4 dalis)

“Šiandien budėjo gera seselė: leido paverkti, kitos tuoj suleidžia vaistus” – guodžia savo likimą ir giria seselės žmogiškumą 2004 m. Kauno psichiatrijos ligoninėje uždaryta paruošti pensionatui ‘vangios schizofrenijos‘ auka Daivutė. “Pasaulyje, gerbiamasis, yra trys rūšys niekšų: naivieji įsitikinę kad tai jų didžiausias kilnumas; drovieji savo niekšiškumo drovisi bet jei jų veiklos planui reikia vis dėlto jį parodo; ir pagaliau tiesiog niekšai, – rašė F.Dostojevskis. Kauno apskrities Viršininko tarnyba 2004-07-29 išdavė siuntimą Nr.483 p.Vytautui S., sov.psichiatrijos “šefui“ (R.Kalantos laikų vykdomojo pirmininkas) uždaryti kančioms ir patyčioms 50 nuošaliame Kėdainių neįgaliųjų pensionate įdukrą D.D., jos legaliai gydytojai (D.D. kreipėsi 2001 m. nesant ir nebuvus psichikos sutrikimo, kuris reikalautų prievartos), straipsnio autorei 2003-02-21 raštu, kurio reg. Nr. G-12/3, pareiškus Kauno savivaldybės sveikatos skyriui apie D.D. sov.psichiatrijos aukos statusą, reabilitacinės programos ir gydymo algoritmų nebuvimą: 1,5 metų stebėjus ir nesant nė vieno paranoidinei (pervardintai iš vangios) schizofrenijai, dėl kurios 22 kartus talpinta į psich. ligonines, simptomo (nesant jų aprašymo ir ligoninių išrašuose), tačiau esant ryškiems hospitalizmo reiškiniams, dvylikapirštės opaligei, kepenų dismetaboliniams pakitimams bei akivaizdiems postresinio sutrikimo simptomams: uždarymo baimė, prievartos reminiscencijos, labilus emocinis elgesys, išgąsčio reakcijos ir net kalbos sutrikimui po 2000 m. ilgalaikės hospitalizacijos, dėl kurio pavyko padėti.