Naudingi patarimai. Būsto apsauga
|

Naudingi patarimai. Būsto apsauga

Didžioji dalis vagysčių iš būtų padaroma, pasitaikius palankiai progai, dienos metu, kai dauguma laiptinės gyventojų būna išėję į darbą ar kitais reikalais. Nerimą kelia tai, kad vagysčių iš būtų pastaruoju metu labai padaugėjo. Daugeliu atvejų įsilaužimų ir vagysčių galima išvengti, todėl pateikiame keletą patarimų, kurie gali būti naudingi ir padėti apsaugoti Jūsų turtą: Pastebėję prie namų ar namo laiptinėje slampinėjančius, stebinčius langus ar duris, skambinėjančius į buto duris įtartinus, nepažįstamus asmenis, apie tai nedelsiant praneškite policijai. Anonimiškumą garantuojame. Šalia jūsų gyvenamosios vietos pastebėję įtartiną automobilį, pagal galimybes užsirašykite jo valstybinius numerius, (jei įmanoma, modelį, spalvą) ir apie tai informuokite policijos budėtoją. Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į butą, prieš atidarydami duris, atidžiai apžiūrėkite lankytoją, nepasirašinėkite jokių dokumentų skubotai, juo labiau tarpduryje. Kuriame aukšte begyventumėte, išeidami ar išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris.
Susitarkite su patikimais kaimynais, kad kai jūsų nėra namuose pasaugotų namus (nors kartą per dieną dirstelėtų į jūsų buto duris), iš pašto dėžutės išimtų spaudą. Būkite pasiruošę pasaugoti jų namus, kai kaimynai bus išvykę.

Naudingi patarimai. Kaip atpažinti narkomaną?
|

Naudingi patarimai. Kaip atpažinti narkomaną?

Narkotinės medžiagos (narkotikai) – tai gamtinės ar sintetinės medžiagos, kurios dėl kenksmingo poveikio jomis piktnaudžiaujantiems žmonėms sukelia sunkų sveikatos sutrikimą, pasireiškiantį psichine ir fizine priklausomybe.
Tarptautinėje ligų klasifikacijoje pateikiamas psichoaktyvių medžiagų, nuo kurių apsvaigstama ir kurios gali sukelti psichologinę ar fizinę priklausomybę. KAIP ATPAŽINTI, KAD PAAUGLYS VARTOJA NARKOTIKUS ? Ar jaunuolis vartoja narkotikus, iš karto sunku pasakyti, reikia jį atidžiau stebėti:
1. Nemiega naktį, mieguistas dieną.
2. Nepastovi nuotaika.
3. Negali susikaupti.
4. Pablogėjusi atmintis.
5. Haliucinacijos.
6. Abejingumas mokyklai, darbui, seniems draugams, pomėgiams.
7. Užsiėmimo ir buvimo vietos slėpimas.
8. Melas ir vagystės.
9. Nauji ir įtartini, keisti draugai.
10. Neįprasti kvapai, dėmės ar žymės ant kūno, drabužių.
11. Neįprasti milteliai, kapsulės, tabletės, švirkštai, adatos ar apdegusios folijos.
Tačiau reikia prisiminti, kad daugelis šių simptomų tinka ir brendimo laikotarpiui. Dėl to, neatsižvelgus į kitas priežastis, neprotinga daryti išvadą, jog jaunuolis vartoja narkotikus.

Naudingi patarimai. Namų saugumas
|

Naudingi patarimai. Namų saugumas

Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į butą. Nepasitikėkite vien asmens prisistatymu, specialaus pažymėjimo rodymu.
Pasidomėkite, kokios yra durų apsaugos naujovės (įvairios spynos ir pan.), kad maksimaliai apsaugotumėte savo namus. Tinkamai sutvirtinkite buto duris, įdėkite patikimas spynas, įtaisykite akute, durų sklendę.
Užrakinkite duris netgi keletui minučių, kai išnešate šiukšles, ar išeinate į parduotuvę. Nepalikite raktų laiškų dėžutėse, po kilimėliu, kitose “slaptose” vietose.
Kuriame aukšte begyventumėte, išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris.
Pametę raktus, būtinai pakeiskite spyną.
Labai naudingas telefoninis užraktas laiptinėms. Jeigu tokio jūsų name nėra, pasitarkite su kaimynais ir įsirenkite. Tokiu būdu galėsite neįsileisti nepažįstamųjų.
Susitarkite su patikimais kaimynais, kad kai jūsų nėra pasaugotų namus, išimtų spaudą iš pašto dėžutės. Už tai būkite pasiruošę pasaugoti jų namus, kai jie bus išėję ar išvykę.
Įsirenkite bute ar gyvenamajame name apsauginę signalizaciją, tokiu būdu jūsų namai bus saugomi 24 valandas per parą.
Jei gyvenate žemutiniuose aukštuose, įsistiklinkite balkonus. Gerai apšvieskite kiemą ir automobilių stovėjimo aikštelę.
Apsidrauskite namų turtą draudimo bendrovėje.
Brangius daiktus patartina pažymėti. Tai galite padaryti kreipdamiesi į policijos komisariatą.

Naudingi patarimai. Kaip apsiginti nuo užpuolikų?
|

Naudingi patarimai. Kaip apsiginti nuo užpuolikų?

Jeigu namo tenka grįžti tamsiu paros metu – venkite nuošalių, prastai apšviestų kiemų, gatvių. Geriausia būtų pasirūpinti, kad kas nors jus parvežtų arba išsikviesti taksi. Nesinešiokite su savimi didelės pinigų sumos, dokumentų, jei tai nėra būtina, pridenkite drabužiais brangius papuošalus. Rankinę nešiokitės priglaudę prie savęs taip, kad užsegimas būtų atsuktas į jus. Namų raktus stenkitės laikyti ne rankinėje, bet kišenėje. Jei kas bando išplėšti rankinę, geriau atiduokite – jūsų gyvybė ir sveikata brangesnė už bet kokią nuosavybę. Jeigu jums atrodo, kad kažkas jus seka, pereikite į kitą gatvės pusę. Jeigu įtarimai pasitvirtino bėkite ten, kur šviesu ir gali būti žmonių bei šaukitės pagalbos. Eikite šaligatviu veidu į gatvės judėjimą, toliau nuo kelkraščio kad plėšikas negalėtų nepastebėtas prie jūsų privažiuoti iš nugaros. Niekada nevaikščiokite kalbėdami, rinkdami teksto žinutes mobiliuoju telefonu ar klausydamiesi muzikos per ausines – tai nukreipia Jūsų dėmesį nuo to, kas vyksta aplinkui, sulėtina reakciją, tampate lengva auka. Jeigu naudojatės bankomato paslaugomis įsitikinkite ar šalia nėra įtartinų asmenų, ar niekas nestebi, kaip renkate savo mokėjimo kortelės kodą. Paėmę pinigus iš bankomato jų neskaičiuokite, o skubiai įsidėkite į kišenę, rankinę ar kitą saugią vietą.