| |

Mokomės… vaikščioti

Apie 180 tūkstančių kilometrų – tokį atstumą savo kojomis mes nueiname per gyvenimą. Tai yra puspenkto karto aplink ekvatorių. Kai kuriems žmonėms tai – menkas malonumas, nes kiekvieną žingsnį lydi skausmas. Dėl to dažniausiai būna kalti netinkami batai arba netaisyklinga eisena. Pasekmės pasireiškia ne tik jautrių kojos sąnarių pokyčiais, bet ir galvos, nugaros, sprando skausmais. Faktiškai nuo ankstyvos vaikystės mes vaikštome avėdami standžius batus ant lygaus pagrindo. Tai per daug išvargina kojų raumenis, nes jos sukurtos natūraliems judesiams. Juos mes atliekame, kai basi einame per nelygią žemę, pavyzdžiui, pievą, smėlį, akmenis, dirvą. Bet tai darome vis rečiau. Dauguma geriausiu atveju – kartą per metus pliaže. Kai sunyksta pėdos raumenys, išlinkimas netenka atramos, tuomet pėda deformuojasi: per daug iškyla, išsiplečia ar tampa plokščia. Per ankšti batai arba per aukšti kulniukai kenkia visai pėdai. Dėl to išauga kauliukai, skausmingai iškrypsta didysis pirštas, atsiranda nuospaudų, sukietėjimų. Dar vienas rizikos veiksnys: sunkių rankinių nešiojimas ir ilgas sėdėjimas prie kompiuterio, nuo kurio neretai pakinta laikysena ir pradeda kamuoti sprando bei nugaros raumenų skausmai. Todėl daug žmonių vaikšto susikūprinę, susikaustę arba nesąmoningai atsargiai statydami kojas, nes atskirų raumenų įtampa ir skausmas reiškia netolygų kūno svorio pasiskirstymą, kuris persiduoda ir į kojų raumenis. Ir atvirkščiai: eisena daro įtaką visam organizmui.

| |

Tinkama avalynė gerina pėdų raumenų tonusą

Ortopedai rekomenduoja „Crocs” avalynę dėl elastingumo. Ši savybė suteikia galimybę dirbti pėdos skliautą formuojantiems raumenims. Vaikams, kurių pėdos skliautas dar vystosi, geras raumenų tonusas – viena iš sąlygų užkirsti kelią plokščiapadystei. Plokščiapadystė – tai pėdos deformacija. Ji būna įgimta (stabili) 4-5 proc., o įgyta (mobili) – apie 95 proc. visų atvejų. Pėdų skliauto vystymasis priklauso nuo amžiaus, raumenų tonuso tipo, gyvenimo būdo ir fizinio aktyvumo. Iš unikalios „Croslite” medžiagos pagaminti „Crocs” batai ne tik stilingi bei patogūs, bet ir pasižymi ortopedinėmis savybėmis. „Svarbiausia „Crocs” batų savybė – elastingumas. Kitaip nei kiti kieti batai, Crocs‘ai „eina” kartu su pėda, neleisdami jai pavargti. Elastingumas suteikia galimybę treniruoti pėdos raumenis, kurie formuoja taisyklingą pėdos skliautą”, – teigė med. m. dr. Kęstutis Saniukas, Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro vadovas. „Crocs” avalynė vaikams profesionalų taip pat vertinama dėl lengvumo. „Crocs” modelis sveria 30-50 gramų ir neapsunkina vaiko eisenos bei fizinio aktyvumo. „Crocs” batus darbe avintis dr. K. Saniukas pasakojo, kad teigiamą poveikį taip pat turi masažuojantis avalynės padas. „Suaugusiems jis neturi įtakos plokščiapadystės profilaktikai, tačiau gerina kraujotaką ir mažina skausmą”, – pasakojo jis. Tai patvirtina atlikti ergonominiai tyrimai.

| |

CROCSai: batai su charakteriu

Jų nekenčia arba myli, iš jų juokiasi arba žavisi – pasaulį krečia crocsomanija. Mylintys internete kuria forumus ir gali ištisas dienas diskutuoti apie jų privalumus, nekenčiantys… taip pat kuria forumus ir piktinasi jais. Aišku viena: CROCSai – tai batai, kurie nepalieka abejingų. CROCSai iš pirmo žvilgsnio šokiruoja. Šokiruoja ir iš antro – griaudami stereotipus, kokia turi būti avalynė. Tradicinės CROCSų klumpės greičiau panašios į kaliošus su skylutėmis, o ne į avalynę, kurią norėtum matyti ant savo išpuoselėtų kojų. Gražiais jų nevadina net patys didžiausi gerbėjai. Epitetai, kurių jie sulaukia, patys įvairiausi: linksmi, įdomūs, keisti, bet dažniausiai – patogūs. Ir atsirado jie anaiptol ne pigumo ir paprastumo ieškant . Turtingi amerikiečiai jachtų savininkai, visuomet susirūpinę prabangių denių švara ir savo sveikata, 2002 metais užsakė sukurti specialią avalynę, kuri būtų patogi kojai, neslidinėtų ir neteptų denio, neskęstų ir kartu būtų išskirtinė. Taip atsirado CROCSai. Vos pasirodę CROCSai tapo tokie populiarūs, kad juos puolė padirbinėti visame pasaulyje. Tačiau pakaitalai netikri lyg krokodilo ašaros, nes tikrieji CROCSai gaminami iš specialios croslite medžiagos, kurios sudėtis laikoma paslaptyje kaip ir Coca-colos receptas. Iš croslite pagaminti batai tokie minkšti ir tvirti, kad, kaip juokauja gamintojai, greičiau atsibosta negu nusidėvi, ir kartu tokie lengvi, kad visiškai nejuntami ant kojų, nes sveria vos 30 g (ledų porcija sveria 120 g!).