| | |

Didesnės .lt domeno galimybės

Pirmiausiai atsisakoma sudėtingos sutarčių su klientais pasirašymo procedūros. Nuo šiol sutartį su visomis sąlygomis bei įsipareigojimais klientas galės matyti internete. Taip bus galima daug greičiau aktyvuoti sukurtą domeną, be to, sumažės pašto išlaidos. Antra, naikinami dviejų simbolių domenų įkūrimo apribojimai. Šiuo metu, norint įkurti dviejų simbolių domeną, tenka įrodyti teisę į tokį žymenį. Taip pat atsisakoma apribojimų, susijusių su vietovardžiais bei asmenvardžiais. Iki šiol buvo stengiamasi, kad miestų pavadinimai taptų konkrečių savivaldybių domenų adresais. Pavyzdžiui, Kauno miesto savivaldybė yra įkūrusi adresą kaunas.lt, Vilniaus miesto savivaldybė – vilnius.lt. Nuspręsta, kad norėjusios domenus įkurti įstaigos, tai jau padarė. Tad nebėra prasmės saugoti pavadinimus, kurie galbūt visai nebus panaudoti. Vietovardžių pavadinimus galės įkurti bet kuris juridinis ar fizinis asmuo. Pavyzdžiui, žinomas Lietuvos džiazo muzikantas Vytautas Grubliauskas, pravarde Kongas, jau seniai norėjo įkurti domeną, kurio adresas būtų kongas.lt. Tačiau to padaryti muzikantui neleista, kadangi yra valstybė Kongas. Logiška, kad valstybė Kongas, iki šiol nepareiškusi noro sukurti domeno kongas.lt, to gali niekada taip ir nepadaryti. Yra ir daugiau pavyzdžių, kai neleista vartoti asmenvardžių ar vietovardžių. Nuo kovo 13 d. šie apribojimai nebegalios.

Pradeda veikti aukščiausio lygio domenas „.eu“
| | |

Pradeda veikti aukščiausio lygio domenas „.eu“

2005 m. gruodžio 7 d. prasidėjo aukščiausio lygio domeno “.eu” pirmoji registracijos fazė, kurios metu bus suteikta galimybė verslui, viešosioms institucijoms ir fiziniams asmenims gauti internetinius adresus ir susikurti elektroninio pašto adresus su „.eu“ galūne. Domeno galūnė “.eu” parodys svetainės lankytojams, kad svetainė priklauso organizacijai, veikiančiai Europos Sąjungos šalyje narėje arba šalyje kandidatėje. Galūnė papildo, bet nepakeičia iki šiol naudotų valstybių nacionalinių domenų pvz., Lietuvos “.lt”, Prancūzijos “.fr”, Lenkijos “.pl” ar Jungtinės Karalystės “.uk”. Keturių mėnesių saulėtekio laikotarpis leis prioriteto teisių turėtojams, įskaitant ir verslo atstovus, kreiptis dėl domeno vardų registravimo su sąlyga, kad jie gyvena ar yra įsteigę savo organizacijas Europos Sąjungos teritorijoje. Šiuo laikotarpiu bus registruojami šalių ir prekių ženklų, geografinių nuorodų ir valstybės įstaigų, geografinių teritorijų pavadinimai bei sutrumpinimai, taip pat kiti vardai, į kuriuos pagal nacionalinę ar Europos Sąjungos teisę asmenys turi teises.

Interneto vardus “.eu” Lietuvoje gali registruoti trys įstaigos
| | |

Interneto vardus “.eu” Lietuvoje gali registruoti trys įstaigos

Interneto adresus su galūne “.eu” lietuviai gali registruoti per tris šalies įstaigas – Kauno technologijos universiteto (KTU) informacinių technologijų plėtros institutą ir bendroves “Interneto vizija” bei “Interdata”. Europos Komisijos paskirta “.eu” domenus administruojanti organizacija Briuselyje “Eurid” pirmųjų “europietiškų” interneto adresų registravimą yra numačiusi pradėti paskutinį šių metų ketvirtį, tiksli data dar nėra nustatyta. Registratoriai jau siūlo vartotojams pateikti išankstinius vardų užsakymus. Per pirmąjį etapą, kuris truks keturis mėnesius, bus registruojami viešųjų objektų (valstybių, miestų) pavadinimai, išskirtinių, saugomų meno kūrinių pavadinimai, įmonių pavadinimai, registruoti bei neregistruoti, tačiau naudojami prekių ženklai. Ateinančiais metais adresų su “.eu” galūne registracija bus nevaržoma. “Galios įprasta taisyklė – pirmas bus tas, kuris pirmas išsiųs paraišką dėl laisvo norimo adreso registracijos”, – sakė “Interdata” direktorius Mantas Mikuckas. Manoma, kad aktyviausiai adresai su galūne “.eu” bus registruojami 2006-ųjų pradžioje, kai bus siekiama kuo skubiau rezervuoti norimą adresą arba stengiamasi vien už registracijos mokestį įsigyti vertingą domeną, o vėliau jį perparduoti.

| | |

Prasidėjo antrasis internetinių vardų su galūne „.eu“ registravimo etapas

2006 m. vasario 7 d. visoje Europoje prasidėjo antrasis internetinių vardų su galūne „.eu“ registravimo etapas. Etapo, truksiančio du mėnesius, metu toliau bus registruojami vardai, atitinkantys registruotus prekės ženklus, geografinių vietovių, valstybės įstaigų pavadinimus. Papildomai bus registruojami kiti vardai, į kuriuos pagal nacionalinę ar ES teisę asmenys taip pat turi teises, tačiau šie vardai nėra registruotų prekės ženklų, valstybės įstaigų pavadinimai. Viešosios institucijos antrojo registravimo etapo metu taip pat turi teisę kreiptis dėl internetinio vardo su galūne „.eu“ registravimo. Šiuo metu RRT yra patvirtinusi teisę registruoti domeno vardą „.eu“ srityje šioms viešojo administravimo institucijoms – Druskininkų savivaldybės administracijai („druskininkai.eu“), Vilniaus miesto savivaldybės administracijai („vilnius.eu“), Panevėžio rajono savivaldybės administracijai („panrs.eu“) ir Panevėžio miesto savivaldybės administracijai („panevezys.eu“). Informacija apie gautus prašymus ir priimtus sprendimus dėl viešojo administravimo institucijų teisės registruoti domenų vardus aukščiausio lygio domene „.eu“ skelbiama RRT tinklalapyje www.rrt.lt. Nuo 2006 m. balandžio 7 d. domeno vardų registras EURID pradės priimti prašymus internetiniams vardams su galūne „.eu“ gauti iš visų pageidaujančių.

Netrukus sulauksim naujų 1-ojo lygio domenų vardų
| | |

Netrukus sulauksim naujų 1-ojo lygio domenų vardų

Netrukus Internetas pasipuoš dvejais naujais domenų vardais: .jobs ir .mobi. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) organizacija pirmadienį paskelbė, kad jos valdyba nubalsavo dėl derybų su įnašus sumokėjusiomis kompanijomis – 45.000 tūkst. JAV dolerių už kiekvieną paraišką, kad jos galėtų tvarkyti naujuosius domenų vardus.

| | |

Kinijoje, Japonijoje ir Korėjoje baigėsi IP adresai

Per artimiausius porą metų Azijos šalys – visų pirma Kinija, Japonija ir Pietų Korėja – gali susidurti su rimta problema – baigiasi skaitmeninių IP adresų, pagal kuriuos kompiuteriai ir kiti prietaisai atpažįstami internete, atsargos. Šiuo metu IP adreso ilgis yra 32 bitai, o bendras adresų skaičius siekia beveik 4,3 mlrd. Tačiau didžioji šių adresų dalis priklauso JAV, Kanadai ir Europos šalims. Pavyzdžiui, Amerikai tenka net 70% visų adresų. Daugiau nei prieš 20 metų, kai buvo diegiamas protokolas IPv4, niekas ir nenumanė, kad Azijoje internetas taip sparčiai plis. Todėl Kinijai tebuvo išskirta 22 mln. IP adresų. Praėjusiais metais šioje šalyje interneto vartotojų skaičius pasiekė 17 mln. ir jų toliau daugėja. Japonijoje ir Korėjoje adresų deficito problema taip labai opi, ypač mobiliųjų telefonų ir buitinės technikos srityse.

| | |

Domenai .EU pasirodys jau šiemet

Europos komisijos atstovai paskelbė, kad Europos Sąjungai priklausysiantys .EU domenai pradės veikti jau šiemet. Šios interneto vardų zonos idėja jau pakankamai sena, bet dabar galų gale ryžtasi ją įgyvendinti. Kaip komentavo Europos komisijos atstovas, .EU domenai tapsią atsvara dominuojantiems .COM, .ORG ir .NET, kurių didžioji dalis priklauso amerikiečiams. .EU bus naudojamas svetainėms, susijusioms su Europos Sąjungos šalimis. Šiuo metu populiariausioje .COM zonoje užregistruota per 20 milijonų vardų. Stambiausias nacionalinis domenas – vokiečių .DE su 6 mln. vardų, po jo seka anglų .UK su 4 mln.

| | |

Internete galės būti naudojami ir lietuviški domenai

Rio de Žaneire (Brazilija) vykstančioje už interneto vardų naudojimą atsakingos organizacijos ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) konferencijoje jos pirmininkas Vincentas G. Cerfas pareiškė, kad ne angliškais rašmenimis rašomi interneto sričių vardai galės būti pradėti naudoti per kelias artimiausias savaites ar mėnesius. Šiandien ICANN turėtų patvirtinti nacionalinėmis kalbomis rašomų interneto vardų techninius standartus. Jie sudarytų galimybę vartotojams naudotis kiniškais, japoniškais, arabiškais ir kitų kalbų abėcėlių ženklais. Pasak V. Cerfo, techniniai standartai yra parengti, reikia tik paruošti jų naudojimo politiką.

| | |

Pavadinimas “Sex.com” kainuoja 65 milijonus JAV dolerių

Aukščiausiasis Kalifornijos valstijos teismas turės spręsti, ar domeno pavadinimas “Sex.com” kainuoja 65 milijonus JAV dolerių. Jei paaiškės, jog domeno pavadinimas, pavogtas iš savininko Stiveno Koeno yra nuosavybė, jis gali gauti milžinišką kompensaciją. Šios keistos bylos priešistorė tokia. 1994 metais S. Koenas įregistravo savo vardu domeną “Sex.com” ir dėl to kreipėsi į tuometinį monopolinį registratorių, bendrovę “Network Solutions”. Po metų “Network Solutions” gavo laišką, pasirašytą Gario Kremeno, kuris pasivadino oficialiu S. Koeno atstovu ir pareiškė, jog šis paprašė jo perregistruoti “Sex.com” G. Kremeno vardu. Nieko neįtardama “Network Solutions” perrašė savininko vardą.

| | |

Interneto adresai gali baigtis

Europos Sąjunga informuoja, kad Internetui pradeda trūkti vietos. Sakoma, kad vyriausybės ir pramonės atstovai turi bendradarbiauti ir skubiai sukurti daugiau vietos pasauliniam tinklui. ES komisaras Erkki Liikanen sako, nauja sistema turi būti parengta ir pradėti veikti prieš tai, kai po trejų ketverių metų adresai baigsis. Nauja komunikacijų sistema, žinoma kaip Internet protocol version 6 (IPv6), padidins Interneto adresų skaičių. Taip atsiras vietos laukiamam mobiliųjų Interneto įrenginių bumui.