| |

“Adobe” prakalbo lietuviškai

„Tilde IT” užbaigė naujausios „Adobe Acrobat 8″ versijos vertimą į lietuvių kalbą. Tai vienas iš didžiausių apimčių programinės įrangos lokalizavimo projektų Lietuvoje.
Pasak „Adobe Acrobat” kūrusios kompanijos „Winsoft” atstovų, šiandien kiekvienai tarptautinei kompanijai yra svarbu turėti savo programinės įrangos lietuvišką versiją, nes remiantis bendrovės atliktais tyrimais akivaizdu, kad Lietuvos kompiuterių vartotojai daug mieliau naudoja lietuviškai kalbančias programas ir tokių programų vartotojų skaičius nuolatos auga. Tokių didelių programinės įrangos kūrėjų kaip „Winsoft” programų lietuvinimas yra labai svarbus procesas, nes jau seniai Lietuvoje programine įranga naudojasi ne tik kompiuterių specialistai, bet ir kitose srityse dirbantys žmonės. Nors Lietuvoje dar didelė dalis programinės įrangos nėra sulietuvinta, tačiau „Tilde IT” atlikti programų lietuvinimo darbai leidžia manyti, kad jau netolimoje ateityje daugelis programų kalbės su mumis lietuviškai. Pasak „Tilde IT” direktoriaus Apolinaro Škikūno, nors pagal sulietuvintų kompiuterinių programų kiekį Lietuva vis dar atsilieka nuo kitų Europos šalių, tačiau pastaruoju metu situacija sparčiai keičiasi. Tai jau ne pirmas didelis programinės įrangos lokalizavimo projektas, kurį įvykdė bendrovė „Tilde IT”. Lokalizavimo paslaugas bendrovė teikia tokiems pasaulinės programinės įrangos rinkos gigantams kaip „Microsoft”, „Oracle”, „IBM” ir kt.

“Microsoft” išleido dvi naujas nemokamas programas
| |

“Microsoft” išleido dvi naujas nemokamas programas

Vartotojai jau gali nemokamai parsisiųsti dvi naujas “Microsoft” programas. Kompiuterio apsaugą nuo šnipinėjančios programinės įrangos sustiprins “Windows Defender”. O filmų peržiūrai ir muzikos klausymui išleista nauja populiariausio pasaulyje daugialypės terpės grotuvo “Windows Media Player” versija. Planuojama, kad per keletą artimiausių savaičių šias programas įsidiegs dešimtys milijonų vartotojų visame pasaulyje. “Tyrimai rodo, kad šnipinėjančios programos lemia apie pusę visų užfiksuotų kompiuterio “pakibimų” ir apie 20 proc. skambučių į techninės pagalbos centrus. Todėl, siekdama toliau stiprinti vartotojų saugumą, “Microsoft” nusprendė juos nemokamai aprūpinti specialia su šiomis problemomis kovojančia programa”, – sako “Microsoft Lietuva” Windows produktų grupės vadovas Aleksandras Golod. “Windows Defender” padės vartotojams apsisaugoti nuo kenksmingų ir kitų nepageidaujamų programų, trikdančių sklandų darbą kompiuteriu bei mažinančių produktyvumą. Ji leis išvengti įkyriai “iššokančių” (ang. – pop-up) langų, kompiuterio veikimo sutrikimų bei saugumo grėsmių, kurias sukelia šnipinėjančios programos. Tuo pačiu “Windows Defender” užkirs kelią asmeninių duomenų, pavyzdžiui slaptažodžių, vagystėms. Bandomoji “Windows Defender” versija per tris testavimo mėnesius aptiko ir nukenksmino daugiau nei 22 mln. šnipinėjančių ar kitų nepageidaujamų programų. Anksčiau ši programa buvo žinoma “Windows Antispyware” vardu.

Moksleiviams ir studentams – “Microsoft” programos pigiau
| |

Moksleiviams ir studentams – “Microsoft” programos pigiau

Lietuvos moksleiviai ir studentai, o taip pat jų šeimos nariai turi galimybę naudotis populiariomis kompiuterio programomis labai palankiomis sąlygomis. Jiems siūlomas specialus “Microsoft Office 2003 Student and Teacher Edition” paketas, apimantis visas bazines mokymuisi būtinas programas. Nekomerciniam naudojimui skirtą programų rinkinį gali įsigyti moksleiviai, studentai, o taip pat bendrojo lavinimo mokyklų pedagogai ir aukštesnio bei aukštojo mokslo įstaigų dėstytojai. Programinę įrangą turės galimybę naudoti ir jų šeimos nariai, nes vieną rinkinio licenciją leidžiama įdiegti net į 3 namuose esančius kompiuterius. “Šiuolaikinio studento gyvenime kompiuteris palaipsniui tampa būtina mokymosi priemone, kurios pagalba ugdymas gali tapti ne tik įdomesnis, bet ir efektyvesnis. Suprasdami tai, stengiamės sukurti jiems kuo palankesnes sąlygas naudotis legaliomis kokybiškomis programomis ir taip siekti geriausių rezultatų”, – sako “Microsoft Lietuva” generalinis direktorius Mindaugas Glodas. Vienos mokslo bendruomenei siūlomos “Office Student and Teacher Edition” rinkinio licencijos kaina sudaro vos apie dešimtadalį standartinio “Microsoft Office” paketo kainos. Nepaisant to, į rinkinį įtrauktos visos būtiniausios vartotojams gerai pažįstamos “Office” programos: tekstų redaktorius “Word”, skaičiuoklė “Excel”, prezentacijų rengimo įrankis “Power Point” bei elektroninio pašto programa “Outlook”.

Jaunieji mokslininkai nenori, kad programos būtų suvaržytos patentų
| |

Jaunieji mokslininkai nenori, kad programos būtų suvaržytos patentų

Europos Parlamente liepos 7 d. vyks baigiamasis balsavimas dėl 2002 m. Europos Komisijos pasiūlytos direktyvos, kuri leistų patentuoti kompiuterines programas. Dabartinėmis sąlygomis programinės įrangos patentai suteiktų galimybę didžiosioms informacinių technologijų korporacijoms atsikratyti nepalankios smulkaus ir vidutinio verslo bei atvirojo kodo konkurencijos. Lietuvos moksle bei informacinių technologijų versle atvirojo kodo programos yra svarbios dėl žemos kainos, didelės kokybės bei galimybės jas modifikuoti ir pritaikyti savo poreikiams. Smulkus ir vidutinis informacinių technologijų verslas pagrįstas atvirojo kodo programų kūrimu pasidarytų sunkiai įmanomas dėl didelių su patentais susijusių biurokratinių ir teisinių išlaidų, dabartinei rinkai per ilgo patentų galiojimo laiko bei pastebimo Europos Patentų Biuro neapdairumo, suteikiant elementarių idėjų patentus.

Amerikos muzikantai už P2P tinklus stojasi piestu
| |

Amerikos muzikantai už P2P tinklus stojasi piestu

Praeitą pirmadienį JAV teismus pasiekė nauja Amerikos Garso Įrašų Asоciacijos (RIAA) iškeltų ieškinių serija, – praneša Reuters agentūra. Šįkart pradėti 753 teisminiai procesai, kurių atsakovai kaltinami nelegalių failų mainais. Autorinių teisių pažeidimų padarytus nuostolius asociacija vertina 5000 JAV dolerių siekiančiomis baudomis. Nuo 2003 metų rugsėjo mėnesio iki šios dienos RIAA padavė virš 9000 teisminių ieškinių, dauguma jų teko eDonkey & Kazaa P2P tinklų vartotojams. Jau kitą dieną žymių kompozitorių ir muzikantų grupė kreipėsi į JAV Aukščiausiąjį Teismą, prašydama nepersekioti online veikiančių failų mainų tinklų – apie tai rašo netgi Washington Post. Muzikantai smerkia autorinių teisių pažeidimus, bet mano, kad Р2Р tinklai neturi prisiimti atsakomybės už neteisėtus savo vartotojų veiksmus, jei šie nelegaliai keičiasi dainomis, filmais ir programine įranga. Prašyme pasakyta, kad tokie populiarūs Peer-2-Peer tinklai, kaip Grokster & Kazaa, artistams ne tik padeda paskleisti savo produktus visame pasaulyje, bet ir padidina klausytojų auditoriją.

| |

Vyksta naujos Skype to SMS paslaugos beta testavimas

Šiuo metu vyksta naujos Skype to SMS paslaugos testavimas, – praneša Info World. Paslauga failų mainų sistemos vartotojams naudojantis internetine Skype telefonija leidžia siųsti SMS žinutes į GSM standarto mobiliuosius telefonus. Tekstinių pranešimų persiuntimo per Skype Chat programą technologiją sukūrė Londine įsikūrusi Connectotel kompanija. Šiuo metu paslauga tekstines žinutes į telefonus leidžia siųsti tik Didžiosios Britanijos GSM tinklų abonentams. Skype to SMS paslaugos aktyvavimui reikia pridėti smsgateway vartotoją į kontaktinį sąrašą, ir iškart po to galima išsiųsti pranešimą. Kada prasidės komercinis naujos paslaugos teikimas, Skype kompanijos atstovai dar nenusprendė. Prieš tris savaites buvo paleista panaši SMS to Skype paslauga – ja naudodamiesi, Skype vartotojams savo žinutes gali siųsti GSM abonentai, tačiau ši paslauga mokama jau dabar, o Skype to SMS – bent jau beta testavimo metu – teikiama už ačiū. Skype paslaugų apmokėjimas ateityje bus atliekamas per išankstinio apmokėjimo SkypeOut tarnybą.

Nokia ir Vodafone supaprastins Java specifikacijas
| |

Nokia ir Vodafone supaprastins Java specifikacijas

Galbūt, išgirdusios, kad IBM išleido savo Java versiją, Nokia ir Vodafone kompanijos rimtai nusiteikė neatsilikti. Jos kurs supaprastintą Java technologijos specifikaciją, orientuotą naudojimui mobiliuosiuose įrenginiuose. Priminsime, kad Amerikos korporacijos Sun Microsystems pateiktas Java standartas leidžia kurti keliose platformose veikiančias programas, sugebančias veikti bet kurioje operacinėje sistemoje. Vis dėl to programuotojams tenka taikytis prie konkrečių įrenginių konstrukcinių ypatybių, tokių, kaip, pavyzdžiui, ekrano matmenys. Naujoji specifikacija kaip tik ir skiriama pagerinti Java programų suderinamumą su įvairių gamintojų mobiliaisiais įrenginiais, taip pat „palengvintas“ Java standartas turėtų sumažinti užbaigtos programinės įrangos kainą. Papildomą informaciją galite rasti aukščiau paminėtų kompanijų svetainėse.

Išleista nauja nemokamos garso redagavimo programos versija
| |

Išleista nauja nemokamos garso redagavimo programos versija

Nemokamos atvirojo kodo garso redagavimo programos kūrėjai išleido naują jos versiją – Audacity 1.2.2. Esminių pasikeitimų naujoje versijoje nepastebėta, tačiau papildymų sąrašas iš tiesų vertas dėmesio: žymiai pagerinta programos sąsaja, išplėstas funkcionalumas, ji stabiliau dirba. Iš naujų funkcijų galima paminėti galimybę vienu metu išsaugoti kelis muzikinius failus, išskiriant atskirus originalo garso takelius. Pirmąkart pasirodė ir galimybė atsispausdinti vaizdinius garsinių failų kreivių atvaizdus.

Programa, kiną paverčianti… multifilmais
| |

Programa, kiną paverčianti… multifilmais

MS darbuotojas Maiklas Koenas sukūrė programą, paprastą videoįrašą paverčianti multifilmu. Apie programą papasakojo ir žurnalo Nature svetainė. Kol kas programa tėra tiriamasis darbinis prototipas. Savo ataskaitos pristatymo metu Koenas parodė trumpą savo nufilmuotą filmuką, apdorotą minėta technologija. Programa atlieka išskirtiniausių videoįrašo fragmentų paiešką ir paverčia juos animacija, suminkštindama objektų judėjimą ir jiems suteikdama multifilmams būdingą išvaizdą. Fono keitimas – žymiai paprastenė užduotis, ji atliekama vaizdą praleidus per specialius filtrus. Pagrindinis Koeno ir jo kolegų pasiekimas yra tas, kad jis sukūrė sistemą, leidžiančią videofilmų dalyvius paversti animaciniais veikėjais ir tikroviškai perteikti jų judesius. Animuojamo objekto parinkimas atliekamas rankiniu būdu, nes, esant keliems panašiems tinkamiems animuoti objektams, programa gali „susimaišyti“. Svarbi Koeno kūrinio ypatybė – tai, kad programa videomedžiagą „mato“ kaip nepertraukiamą vaizdo srautą, o ne pavienių kadrų seką. Tai leidžia užtikrinti animuotų personažų judesių plastiškumą ir išvengti nemalonių „šuolių“, kuriuos po to reikėtų koreguoti.

Tryliktoji Linux gimimo diena
| |

Tryliktoji Linux gimimo diena

Rugpjūčio 25 atvirojo kodo bendruomenė tradiciškai pažymi operacinės Linux sistemos gimimą. Prieš 13 metų suomis studentas Linusas Torvaldsas užbaigė kurti pačią pirmąją Linux pavadintos operacinės sistemos branduolio versiją ir į savo sukurtą OS perkėlė komandinį bash interpretatorių ir gcc kompiliatorių. Linux amžius skaičiuojamas nuo dienos, kai Linusas apie savo sėkmę paskelbė el. pašto konferencijoje, skirtoje mokomajai minix operacinei sistemai, tapusiai Linux prototipu. Įdomu tai, kad pačiame laiške Torvaldas kalba apie tai, kad Linux visiškai nepritaikytas perkėlimui į nuo 80386 besiskiriančias platformas, kad jo kodas pernelyg „pririštas“ prie įrangos ir kad vargu, ar Linux kada nors galės palaikyti kitokį, negu AT gamybos kietojo disko valdiklį. Šiandieną Linux naudojamas dideliame kiekyje platformų, taip pat ir integruotuose bei nešiojamuose įrenginiuose. Egzistuoja šimtai Linux distributyvų, o branduolio išeitinis kodas sudaro nebe 10000, o milijonus eilučių. Milijonais skaičiuojami ir Linux vartotojai bei jį kuriantys žmonės. Linux tvirtai išlaiko savo pozicijas kaip serverinė sistema ir palaipsniui eina į biurams ir namams skirtų operacinių sistemų rinką. Negalima nepaminėti ir Linux sėkmės švietimo sektoriuje.