|

Gyventojai policijai teberašo neigiamą pažymį

Pareigūnai ir visuomenė skirtingai vertina kriminogeninę padėtį, policijos darbo efektyvumą bei atsakomybę už saugumą. Beveik pusė šalies gyventojų nesijaučia saugūs savo gyvenamojoje vietovėje ir dėl to kaltina policiją. Tuo tarpu pareigūnai nėra linkę prisiimti atsakomybės ir nurodo, kad savo saugumu pirmiausia turi rūpintis pati visuomenė. Tokios skirtingos pozicijos išryškėjo pernai gruodį atlikus gyventojų ir policijos pareigūnų nuomonės tyrimą. Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Viešojo saugumo departamento vyriausioji specialistė dr. Eglė Vileikienė teigė, kad sociologiniu tyrimu siekta išsiaiškinti, kaip Lietuvos gyventojai vertina viešojo saugumo įstaigų darbą, saugumo jausmą ir nusikaltimų kontrolę bei prevenciją. Visuomenės nuomonę siekta sulyginti su policijos pareigūnų požiūriu, todėl tie patys klausimai buvo užduoti ir kriminalinės policijos tyrėjams bei prevencijos padalinių darbuotojams. Apklausus daugiau kaip 2 tūkst. respondentų, išaiškėjo, kad gyventojai ir pareigūnai tarp skaudžiausių viešojo saugumo problemų vienbalsiai įvardija turtinius ir nepilnamečių įvykdomus nusikaltimus bei eismo saugumą. Skirtingai nei policija, žmonės dar linkę akcentuoti smurtinius nusikaltimus: nužudymus, sunkius kūno sužalojimus ir išžaginimus. “Tikėtina, kad tokiems gyventojų vertinimams turėjo įtakos žiniasklaidoje dažnai minimi sunkūs smurtiniai nusikaltimai”, – įsitikinusi E.Vileikienė.

|

Šiandieninė padėtis policijoje, taškai ant “i”

Šiandien policija prarado pačius geriausius ir labiausiai patyrusius pareigūnus – ši frazė skamba privačiuose pokalbiuose gana dažnai. Kalbama, jog mūsų policija prastai dirba dėl kadrų trūkumo, dėl visiško nebuvimo motyvacijos ir socialinių garantijų. Šiai dienai yra tik vieną privilegija – po 20 tarnybos metų policininkas gali išeiti į pensiją. Policijos komisariatuose šiai dienai nekomplektas siekia 20-25%, ar tai nėra baisūs skaičiai. Šiandien policija išgyvena giliausią krizę per 17 metų. Tokiomis sąlygomis priversti pareigūną dirbti kokybiškai ir atsakingai žiūrėti į savo pareigas praktiškai neįmanoma. Kas prisiims atsakomybę dėl lašas po lašo ištirpusių policijos įstaigose pareigūnų. Ne taip apmaudu, kai patyrę policijos pareigūnai išeina dirbti į kitas valstybines institucijas. Kur kas apmaudžiau, kai jie išeina į privačias įmones. Jie ten išeina tikrai ne todėl, kad ten darbas labai įdomus, bet todėl, kad ten žymiai didesni atlyginimai. Dar blogiau, kai išvyksta geresnio gyvenimo paieškoms į užsienį. Dažnai net iš politikų išgirstame , jei dirbti tokiomis sąlygomis Lietuvoje nepatinka, tai galima važiuoti į užsienį. Tai labai tipiškas šiandieninės visuomenės, valdžios ir visos politinės sistemos požiūris. Šiai dienai policininkų algų problema laikoma ne valstybės, o pačių policininkų problema. Atvykę į svečius kolegos dažnai pakraupsta pamatę, kokiomis sąlygomis tenka dirbti Lietuvos pareigūnams.

|

Tauragiškę piktina policininkų savivalė

Vienas pagrindinių policijos uždavinių – žmogaus teisių ir laisvių apsauga, – teigia Policijos veiklos įstatymas. Tačiau tauragiškė Vitalija Borkertaitė mano, kad Tauragės policininkai su ja pasielgė priešingai. Mergina įsitikinusi, kad pareigūnai nubaudė ją nesilaikydami teisės aktų reikalavimų ir paprasto padorumo. Viename Tauragės bankų administratore dirbanti V.Borkertaitė prieš aštuntą valandą atvykusi į darbą buvo nustebinta, kai į dar uždaryto banko duris pasibeldė policininkai. Nuėjusi atidaryti durų ji sužinojo, kad pareigūnai ieško jos. Tarnybiniu automobiliu atvykę policininkai pasiteiravo, ar prie banko stovinti mašina yra jos. Pasak merginos, policininkai paprašė atnešti mašinos dokumentus. Jai tai padarius, vienas pareigūnas tarnybine mašina nuvažiavo, o kitas liko aiškintis. Kaip „Tauragės kurjeriui” pasakojo V.Borkertaitė, su ja pasilikęs policininkas paaiškino, kad ji pažeidė taisykles, nes automobilio stiklai užtemdyti daugiau, nei leistina. Pasak merginos, policininkas pareikalavo duoti jam mašinos raktelius, kad galėtų ją nuvairuoti į komisariato kiemą. – Aišku, kad aš atsisakiau atiduoti automobilį, todėl policininkas pasiėmė mašinos dokumentus ir nusinešė, liepęs man atvažiuoti į policiją, – pasakojo banko darbuotoja. Į Tauragės rajono policijos komisariatą V.Borkertaitė nuvyko vakare, baigusi darbą. Mergina sako, kad ten ilgai ieškojo rytą pradėto rašyti administracinės teisės pažeidimo protokolo, tačiau jo taip ir nepavyko rasti.

Policijos darbas
|

Policijos darbas

Sekmadienio dieną pora Lietuvos policijos kelių patrulių labai stengėsi sugadinti gerą kelionės nuotaiką. Bevažiuojant ramiai autostrada Klaipėda – Kaunas, jau beveik prie Kauno sustabdė du pareigūnai. Vienas atkeliavęs, nieko nepasakęs, pakišo panosėn daiktą vadinama Berkutu ir rodo skaičiukus 138 ir laiką 15:27, tada nutaręs, kad man viskas aišku liepia mokėti baudelę. Kadangi aš važiavau nustatęs tempostatą ant 119, pagal GPS visą laiką judėjau panašiu greičiu, tai labai pasipiktinęs pabandžiau įrodyti, kad gerbiamasis patrulis klysta. Argumentavau kad 15:27 yra maksimum keliasdešimt sekundžių nuo esamo momento, kad GPS duomenys labai skiriasi nuo šių skaičių, kad tempostatas stengiasi palaikyti pastovų greitį ir pan. Dėja jam GPS parodymai nieko nesakė, mano žodžiai irgi nieko nesakė, tad pasigriebęs visus dokumentus ir netaręs nei žodžio nukulniavo į savo automobilį. Supratęs kad ir man reiktu kažkur eiti, išlipau ir nuėjau iš paskos. Ten ponas Rytis jau pasiėmęs blankus ir tušinuką grąsinosi rašyti pažeidimo protokolą, jo kolegai pasiūlius “jeigu šalta lipti į automobilį, jei nešalta likti stovėti šalia” pasilikau stovėti ir žiūrėti kaip naudojamas berkutas greičiui nustatyti, beigi toliau įrodinėti savo teisybę. Turbūt pamatęs kad “susitarti” nepavyks, pirmasis patrulis ėmėsi pildyti protokolo. Jo kolegos paprašius parodyti kaip veikia vadinamasis greičio nustatymo prietaisas, jis “nušovė” vieną automobilį.

|

Gelbėkitės. Kaune siaučia ne mafija, o policijos pareigūnai

Visuomenė nepasitiki policija. Policijos pareigūnai pažeidinėja įstatymus. Girti policijos pareigūnai užmušinėja žmones. Policija nekovoja su nusikalstamumu. Policija… Policija savo ruožtu šaukia, kad viskas yra ne taip, kad algos mažos, o krūviai dideli. Žmonės nepatenkinti, o patys piliečiai nesisaugo. Policininkai tai tos pačios visuomenės dalis, pažvelkite į save… Generalinis komisaras pakeistas, situacija tuoj – tuoj ir pagerės… Ar tikrai? Kantrybė išseko belaukiant…to pagerėjimo. Jei kartais tektų lankytis Kaune, melskite Dievą, kad tik netektų kreiptis į… policiją… Senojo Generalinio kadencija į pabaigą… Liepos mėnuo, Kaunas, Karaliaus Mindaugo g. „Akropolio” stovėjimo aikštelė… Čia pat prie pastato, patys pastatę savo auto neįgaliesiems (?) skirtoje vietoje su įjungtu avariniu; lempučių mirksėjimu (aikštelė per kelią beveik tuščia)…pareigūnai netoliese baudžia (tokius pačius kaip patys) pažeidėjus… Stoviu ir akivaizdžiai fotografuoju… Nulis emocijų, tarytum savam kieme tinkamai stovėtų. Na nieko tokio, karšta, vasara, matyt perkaito. Aš aišku žmogus pakantus, kaip ir dauguma lietuvių. Kentėt galiu ilgai. Gruodis tame pačiame Kaune, viešojo transporto stotelė Žaliakalnyje, vis dar senojo Generalinio kadencija, nors ir l.e.p. Lauke minusinė temperatūra, stotelėje ant suoliuko guli žmogelis. Miega turbūt. Na atrodo aišku jis ne kaip…bet vis tik žmogus… Skambinu stebuklinguoju telefono numeriuku 112, laukiu… signalas po signalo, niekas nekelia.

|

Reikalai su policija

Keletas žmonių bei esanti situacija mane tiesiog privertė parašyti šį blogą. Noriu užduoti Jums klausimą. Negi neesate mokėję policininkams ir niekada negirdėjote apie mokamus kyšius?niekada nematėte kaip patys pareigūnai pažeidinėja taisykles? Kai važiuodami kalba telefonu, daro visiškai nesuvokiamus manevrus, stipriai viršyja leistiną greitį? Važiuotų be saugos diržų? Neblaivūs sėstų prie vairo? Tokia nuomonė susidaro perskaičius kai kuriuos komentarus. Negi nemanote, kad reiktų kaip tik apie tai kalbėti. Kodėl kalbame apie STT leidžiamas per dideles galias, o neužsimename, kad ir be jų yra daugybė žmonių, kuriems yra leidžiama daryti viskas, ką jie nori. Sutinku. Klysti yra žmogiška, tik kodėl policijos pareigūnai turi teisę išsisukti, o mes paprastieji kaip įmanydami stengiames pakeisti situaciją. Kartais susidaro toks įspūdis, jog grįžtame į sovietinius laikus. Kada nebuvo galima pasakyti blogai apie tuometinę valdžią. Mano situacija ne išimtis. Vos tik paminėjus tiesą apie „angelų sargų” daromus nusižengimus vietoj to, kad būtų bandoma spręsti problemą, jie bando užčiaupti žmogų. Kodėl žmogui, kuris nesivežioja tam tikros pinigų sumos su savimi ar tiesiog nėra drąsūs, kad susitarti yra išrašoma bauda. Kai tuo tarpu žmonės, kurie visada turi pinigų išsisuka. Kai tik yra greičio sumažinimas mes visada žinome, kad kelio gale gali stovėti ekipažas ir neduok Dieve viršysit 9km/h, jūsų laukia ilgas pokalbis.

|

Degraduojanti policija ir apatiška valdžia bejėgė prieš karą keliuose

Korupcija, nevaldoma policijos pareigūnų savivalė ir smurtas, dokumentų klastojimas ir melas, kultūringo bendravimo stoka – ne sukurtas, o realus Lietuvos policijos įvaizdis. Jį kuria ne piliečiai, o pati policija, dumianti akis ir sėkmingai imituojanti kovą prieš karą keliuose. Deja, Lietuvos policijos svarbiausias uždavinys ne preventyvūs veiksmai, pagalba piliečiui, visuomenės informuotumo ir sąmoningumo didinimas, o įvairaus pobūdžio psichologinėmis represijomis ir smurtu pagrįsta gaudymo ir baudimo sistema. Sovietinės milicijos darbo metodai, begalinis kyšių alkis ir kovinė patirtis neatsiejama nuo nepriklausomos Lietuvos policijos pareigūnų. Kita vertus, vairavimo kultūros chamizmas ir menkas vairuotojų suvokimas apie riziką keliuose varo į neviltį net patį geriausią policininką. Psichoanalitikai padarytų prielaidą, jog policijos degradavimas prasideda nuo tam tikra prasme degraduojančios visuomenės – pareigūnų elgesys yra tam tikras visuomenės atspindys. Ir tai nebūtų klaidinga prielaida, jeigu policijos pareigūnui negaliotų kur kas aukštesni etikos ir moralės standartai, unikali misija ir svarbūs uždaviniai, nebūtų aukštesnė teisinio išsilavinimo kartelė. Būtent tai ir verčia iš policininko tikėtis ko kito, nei tai, ką kasdien patiria vairuotojai ir keleiviai – nekultūringą policininkų elgesį, atsainumą, korupciją, melą, nekompetenciją, nevaldomą jėgos demonstravimą ir net smurtą.

|

Europos sostinių policijos vadovų susitikimas

Susitikimą pradėjęs Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Sigitas Mecelica pasveikino į Vilnių susirinkusius susitikimo dalyvius, supažindino su darbotvarke bei palinkėjo produktyvaus darbo. Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo departamento direktorius Alvydas Šakočius skaitė pranešimą “Naujos socialinės įterpties problemos policijos veikloje”. Pranešėjas nagrinėjo geopolitinių tikslų Europos Sąjungoje, socialinio ir ekonominio paveldo, socio-demografinių pokyčių, valdymo gebėjimų tobulinimo bei konceptualių valstybės teisinio reguliavimo problemų įtaką policijos veiklai. A. Šakočius pateikė ateities policijos veiklos pagrindinių aspektų įžvalgas, paminėdamas surinktos ir platinamos informacijos kiekybėsir kokybės, rizikos įvertinimo ir policijos reagavimo sureguliavimo, savęs vertinimo ir savireguliavimo pokyčių valdymo svarbą. Helsinkio miesto policijos departamento kriminalinės policijos viršininkas Jouko Salo apžvelgė pagrindinius praėjusių metų renginius ir nusikalstamumo tendencijas Helsinkyje. Susitikimo dalyviai išklausė informaciją apie operatyvinės (žvalgybinės) policijos veiklos panaudojimą siekiant maksimalaus poveikio nusikalstamumui. Dėl to, praėjusiais metais, Helsinkyje žymiai sumažėjo nusikaltimų nuosavybei – vagysčių.

|

Prevencinė akcija „Miškas – 2006”

Siekiant užkardyti ir išaiškinti nusikalstamas veikas ir kitus teisės pažeidimus susijusius su savavališku miško kirtimu, medienos gabenimu ir jos apdirbimu bei pagerinti prevencinį darbą ir miško savininkų konsultavimą miško naudojimo, atkūrimo ir apsaugos klausimais, š. m. sausio 16 d. pasirašytas Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos viršininko, Generalinio miškų urėdo ir policijos generalinio komisaro įsakymas „Dėl akcijos Miškas – 2006“ vykdymo. Šią priemonę planuojama vykdyti nuo š. m. sausio 30 iki kovo 3 d. Siekiant tinkamai organizuoti minėtos priemonės vykdymą iki akcijos pradžios pareigūnai kaups ir analizuos informaciją apie asmenis, galimai neteisėtai užsiimančius medienos supirkimu, kirtimu, gabenimu ir apdirbimu. Visoje šalyje numatoma sudaryti operatyvines grupes akcijai vykdyti, aprūpinti jas transporto priemonėmis ir kita reikiama technika. Taip pat pareigūnai susitiks ir aptars numatomas priemones su Regionų aplinkos apsaugos departamentų direktoriais, Miškų urėdijų urėdais bei policijos rėmėjais. Akcijos metu ne tik bus tikrinama transporto priemonėmis gabenamos apvaliosios medienos įsigijimo dokumentai, tikrinama lentpjūvėse tvarkoma medienos apskaita, privačios miško valdos, kuriose kertamas miškas, bet taip pat bus rengiami susitikimai su miško savininkais, kurių metu pareigūnai konsultuos miško savininkus bei aptars su jais probleminius klausimus. Rajonų žiniasklaidos priemonėse bus skelbiami pasitikėjimo telefonai, kuriais visuomenė bus raginama pranešti apie žinomus neteisėtus tokio pobūdžio pažeidimus.